Portugália fővárosa egyike az ország legérdekesebb és leggazdagabb történelmi múlttal rendelkező településeinek. Lisszabon mindössze 17 km-re az Atlanti-óceántól, a Tejo-folyó mellett hét hegyre épült a legenda szerint. A portugálokban ez a szimbolikus szám annyira elevenen él a mai napig, hogy még a buszjegyeket is 7 hegynek nevezték el.
Hogy mennyi valóságalapja van a mondának, ma már nehéz utánajárni. Bár hét nevezetes hegyet végigjárhatunk, ahogy a város egyre növekedett, természetesen mind több hegy vette körül. Lisszabonba érkezve ma már csak annyit érezhetünk az egészből, hogy valóban egy jelentős szintkülönbségekkel teli, dombos vidéken elhelyezkedő városról van szó. A mélységeknek és magasságoknak köszönhetően a városkép is rendkívül változatos. Jelenlegi arculatát nagyban meghatározta az 1755-ös földrengés, melyet ráadásként egy szökőár is követett. A két természeti csapás együttes ereje földig rombolta az akkori belvárost és a környező területeket, szinte csak a hegyeken lévő házak maradtak érintetlenül. Ezeken az elpusztult részeken épült ki később az új – ma már többszázéves – városrész, a Baixa a maga elegáns, arisztokratikus épületeivel, széles, egyenes útjaival, mely erős kontrasztban áll Lisszabon korábbról megmaradt részeivel.
Lisszabon legősibb negyede az Alfama, mely hűen őrzi az egykori mór hódítók emlékét. Mivel ez a rész kívül esett a természeti katasztrófák sújtotta területeken, eredeti formában maradtak fenn a középkori utcák és házak, melyek gyakran a portugál eredetű, jellegzetes fado stílusú zenétől hangosak. A városrész legmagasabb dombján áll a Szent György vár, melyet szinte Lisszabon bármely pontjáról látni lehet. Legrégebbi részei a 6. századból származnak. A vár a rómaiak, a vízigótok, később a mórok erődjeként szolgált, ma már azonban a béke szigete. Étterem és régészeti múzeum találhatók az épületben. A vár jelentős része elpusztult a földrengés során, de 18 tornya még ma is áll. Ezeken végigsétálva lélegzetelállító kilátás tárul elénk egész Lisszabonra.
Szintén a Világörökség részét képezi a Jeromosok Kolostora, melyet Tengerész Henrik építtetett 1459 körül. Többek között arról nevezetes, hogy Vasco da Gama itt töltötte az utolsó éjszakáját embereivel, mielőtt elindult volna keleti felfedezőútjára 1497-ben. A lenyűgöző méretekkel rendelkező kolostort az egyik legszebbnek tartják a világon.
Lisszabon látnivalóinak sora szinte végtelen. Egy szokásos utazás időtartama alatt biztosan nem tudjuk végigjárni mindet, hiszen tíz nap vagy akár két hét is nagyon kevés ahhoz, hogy igazából felfedezzük a portugál fővárost. De a legnagyobb látványt nem is az egyes műemlékek nyújtják, hanem maga a város, mely éppen változatosságával alkot fantasztikus egységet. Hét hegyre épült, mégsem hasonlítható Rómához, hegyek-völgyek tarkítják felszínét és az útkikönyvek gyakran hasonlítják hozzá, mégsem olyan, mint San Francisco. Lisszabon nemcsak Európában, de a világon egyedülálló stílussal rendelkezik, melyre a portugálok maguk is annyira büszkék, hogy a 21. század mindent egységesítő törekvéseivel szemben továbbra is próbálják megőrizni egyedi, szerethető fővárosukat olyannak, amilyenné az az évszázadok során alakult.