A francia Alpokban, az olasz határ közelében található Franciaország legelső nemzeti parkja. A területet 1963-ban nyilvánították védetté, elsősorban az itt élő, veszélyeztetett kőszáli kecske populáció megmentése érdekében.
Amikor az 1500-as évektől kezdve egyre inkább elterjedt a fegyveres vadászat, a hegyekben élő állatokat tömegesen kezdték elejteni. Az évszázadok során számuk annyira megcsappant, hogy a nemzeti természetvédelmi egyesületek összefogtak megmentésükre és élőhelyüket, ahol más ritka állat- és növényfajok is honosak, nemzeti parkká alakították. Ez érdekes kettősséget eredményezett és ellentmondást szült, hiszen egyrészt a kőszáli kecskét szerették volna védeni, másrészt az emberek számára is szerették volna nyitottá tenni a területet. A kettő viszont nehezen volt összeegyeztethető. Megoldásként a Vanoise Nemzeti Parkban két zónát különítettek el egymástól. A belső részei fokozottan védettek, a kőszáli kecskék így háborítatlanul élhetnek saját területükön, míg a park külső zónáját a környező kis falvakra, tanyákra terjesztették ki, melyek továbbra is harmóniában létezhetnek az őket körülvevő csodás természettel.
A nemzeti park színes élővilágában az alpesi szinten, 3000 m körül havasi gyopár, fekete vanília orchidea, többféle zúzmó megtalálható, lejjebb áfonya, boróka bokrok és tűlevelű erdők teszik változatossá a tájat. A kőszáli kecske mellett a Vanoise Nemzeti Park otthont ad mormotáknak, zergéknek, sasoknak, kisebb emlősöknek és több madárfajnak. A park létrehozása óta az itt élő állatfajok egyedeinek száma megsokszorozódott, a nemzeti park tehát beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Mivel sokakban felmerült a kérdés, hogy csak városi legenda vagy a park területén valóban találkozhat az arrajáró farkasokkal, a nemzeti park információt tett közzé ezzel kapcsolatban, mely szerint a vidékről ez a faj korábban teljesen kipusztult, de egy ideje az Olaszországhoz tartozó hegyekből átvándorolt néhány egyed, így a park területén élő farkas-csoportok száma is egyre nő.
A nemzeti park célja az alpesi élővilág feltérképezése, megőrzése és bemutatása, az elmúlt négy évtizedben erre sikerrel fektettek nagy hangsúlyt. Az eredetileg a kőszáli kecske megmentésére létrehozott park területén ma már tízszer annyi egyede él ennek a fajnak, mint a nemzeti park létrejötte előtt.
Bár a Vanoise Nemzeti Park legmagasabb hegycsúcsai sem emelkednek 3000 m fölé, a látványuk igazi magaslati élménnyel ajándékozza meg a látogatókat. Télen a síelés és a havas sportok miatt vonzó a vidék, nyáron pedig a természet szerelmesei csodálkozhatnak rá a nemzeti park kincseire.