Törökország hálás úti cél, hiszen az év bármely szakában rengeteg lehetőséget tartogat az élményszerzésre. Hogy melyik a legideálisabb időpont az utazáshoz, az csupán a terveinken múlik. Aki a strandolós-napozós nyaralás híve, nem is kérdés, hogy a főszezon idejére vegye meg repülőjegyet, amikor a valóban lélegzetelállító török partokat, mint Marmaris vagy Ölüdeniz, a legteljesebb valójukban élvezheti. Ám mégis sokan azon a véleményen vannak, hogy Törökország a legszebb arcát nem a turistáktól nyüzsgő nyári hónapokban, hanem sokkal inkább tavasszal és ősszel mutatja.
Az időjárás már március végétől, április elejétől kezdve kifejezetten csalogató a túrákhoz, kirándulásokhoz, városnézésekhez. Ekkor már érezhetően melegszik a levegő és egyre kevesebb az esélye annak, hogy sétálgatás közben eláztat minket egy kiadós zivatar, ugyanakkor a tikkasztó hőség sem teszi tönkre a nappalra tervezett programokat. Szintén a csúcsszezonhoz képest korai időpont mellett szól, hogy a legfontosabb látnivalók, mint a múzeumok, a bazárok, a régészeti lelőhelyek, a mecsetek sokkal kevésbé zsúfoltak, ezért mindent kényelmesebben tudunk megnézni, senki sem tapos a lábunkra.
Törökország leghíresebb történelmi nevezetességeinek meglátogatásához az utazási irodák ezért kifejezetten a tavaszi, illetve a koraőszi hónapokat szokták ajánlani. Azzal azonban számoljunk, hogy ezért április-májusra a csúcsra emelkednek a szárazföld belső vidékein található hotelek árai, miközben a tengerpartok éppen holtszezonjukat élik. Ha mégis a tavaszi utazás mellett döntünk, a kulturális látnivalók felkeresését akár vadvízi evezést is magába foglaló, aktív pihenéssel tehetjük még színesebbé.
Egyedülálló élmény ellátogatni a világ egyik leghíresebb szellemvárosába, Kayaköybe. Az 1923-ban elnéptelenedett település nyáron kopár, naptól égetett romjai tavasszal egészen más látványt nyújtanak. Az egykor élénk város házainak falain, a legapróbb résekben tarka virágok nyílnak, életet lehelve az elhagyott kövek közé.
Ha már egyébként sem strandolunk, tüzetesebben is felfedezhetjük Törökország belső vidékeit, melyek egyébként nagyon csekély figyelmet kapnak az utazási ajánlatok között. A kisvárosok és az autentikus falvak számos érdekességet tartogatnak, ugyanakkor a szárazföldi régiók kitűnő természeti adottságaiknak köszönhetően szinte végtelen skáláját kínálják tálcán az aktív kikapcsolódási lehetőségeknek és a természeti látnivalóknak.