Karlovy VaryA cseh határokon túl is elismert fürdővárost sokan Karlsbad néven ismerik. Az 1350-ben, IV. Károly cseh király és német-római császár által alapított települést sok ismert személyiség kereste fel története során. Gyógyvizében áztatta már magát Casanova, Beethoven, Mozart, Kafka és a mozivilág számos híressége, akik az évente megrendezésre kerülő Karlovy Vary Filmfesztivál vendégei voltak.

Karlovy Vary mit sem veszített a fényéből, sőt, csillogóbb, mint valaha. Divatos üdülővárossá nőtte ki magát, ahova németek, osztrákok, oroszok és egyre nagyobb számban arabok is jönnek, hogy kipróbálják a legújabb vízkúrákat. A fürdőn kívül Karlovy Vary építészeti szempontból is sok látnivalót tartogat, a környező hegyekben túralehetőségek, a városban pedig színes kulturális és művészeti programok várják az idelátogatókat.

A kommunizmus évtizedei alatt elhanyagolt fürdőt a rendszerváltás után kezdték eredeti pompájában helyreállítani. Az épületeket felújították, a szocreál nyomait és a kommunizmus kiemelkedő alakjait ábrázoló szobrokat lecserélték. Évente átlagosan 150 ezer ember utazik Karlovy Varyba, hogy élvezze a 13 melegvízű forrás gyógyhatásait és igénybe vegye az elsőosztályú kezeléseket. A városnak saját itala is van, a híres Becherovka, amit 1807-ben kezdett először készíteni az egyik gyógyszertár tulajdonosa. A “Karlsbadi Keserű” iránt hamar megnőtt a kereslet. Hogy a gyógynövény alapú likőr pontosan hogyan készül, azóta is rejtély fedi, a titkos recept apáról fiúra öröklődik. A Becherovkat gyakorlatilag Karlovy Vary valamennyi éttermében és bárjában meg lehet kóstolni. A városban található Jan Becher Múzeumban a likőrhöz kapcsolódóan mindent megtudhatunk.

A kolonádok, vagyis az oszlopcsarnokok Karlovy Vary szimbolikus építményeiA kolonádok, vagyis az oszlopcsarnokok Karlovy Vary szimbolikus építményei és büszkeségei. A fedett sétányok nagy részét a 19. század végén, 20. század elején építették, hogy a forrásokat jobban hozzáférhetővé tegyék. Közülük a legszebb a neoreneszánsz stílusú Malom oszlopcsarnok, ami 132 m hosszú, 13 m széles és öt melegvízű forrás található benne. Az 1975-ben épített oszlopcsarnok a szocialista művészeti törekvések Karlovy Vary eleganciájához egyáltalán nem illő jegyeit viseli magán – ez egy másik történelmi korszak emléke. A Melegvízű forrás vagy ahogy sokszor nevezik, a Forró Tavasz kolonnádban található az egyetlen olyan forrás, aminek vizét a fürdéshez is használják. A csarnok közepén 15 m magasra tör fel a gejzír, melynek már gőze is gyógyhatású.

Karlovy Vary alapításához egy legenda fűződik, mely szerint IV. Károly király a közeli erdőkben vadászott, amikor kutyái egy föld alól feltörő, buborékos forrást találtak. A király a víznek gyógyerőt tulajdonított, ezért azonnal elrendelte, hogy építsenek fel mellette egy kis várat. Az e körül kialakult település lett Karlovy Vary, melynek jelentése Károly Fürdője. Az első fürdőt 1522-ben építették fel itt, ahol hamarosan a kor legnagyobb személyiségei tettek látogatást, mint Nagy Péter cár, Albrecht Wallenstein, később Freud és Marx. A II. világháború után a kelet-európai országok is felfedezték maguknak a fürdővárost, ami hamarosan a proletariátus első számú célpontja lett. Orvosi rendelvényre munkások ezrei töltöttek el itt 2-3 hetet, hogy kúrálják fáradt vagy törött végtagjaikat. Még ma is sokan kifejezetten orvosi javaslatra jönnek Karlovy Varyba, ahol több exkluzív kórház is található.

Karlovy Vary

Karlovy Varyban sétálni nemcsak az oszlopcsarnokokban érdemes. A várost gyönyörű erdők veszik körül, bennük kijelölt túraútvonalakkal. A kiépített, 180 km hosszú gyalogos és kerékpáros utak szépen karbantartottak és menedékházak is találhatók az utak mentén. A túraútvonalak nehézségi fokozatait különböző színekkel jelölik, a zöld a könnyű sétával megtehetőket, míg a piros az edzettséget igénylő szakaszokat jelzi. Érdemes elsétálni a IV. Károly- és a Diana-kilátóhoz is a gyönyörű panoráma miatt. Az 1914-ben épített Diana-kilátó tetejéből 547 m-es magasságból lehet rálátni a vidékre. A szabadban való aktív kikapcsolódásra a tenisz- és golfpályák is lehetőséget adnak. Ez utóbbiból három található a városban és hét annak környékén, a legrégebbit 1904-ben alapították.

Két fürdőzés között érdemes ellátogatni a Moser üveggyár múzeumába is. A Moser márkát az egész világon ismerik és a legmagasabb minőségben gyártott üvegedényekkel azonosítják. A látogatóközpontban az érdeklődők nemcsak a 150 éves gyár és az üvegkészítés múltját, de a jelenét is megismerhetik. A luxus kategóriát képviselő Moser üvegtárgyak legszebbjeit, mintegy 2000 darabot állítanak ki, a látogatók akár vásárolhatnak is a termékekből.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here