A bolgár ételek igazán finomak, frissek és nem utolsó sorban bőségesek. Bulgária híres a minőségi zöldségeiről, tejtermékeiről és enyhe fűszereiről. A disznó és csirkehús a legelterjedtebb, de a halból és borjúból készült ételek is népszerűek, emellett a bárányhús különleges ízét is kedvelik. Bár a legtöbb bolgár étel alapanyaga a török, görög és szerb konyhában is jelen van, mégis az összes fogásnak tipikus, helyi íze van, amely megkülönbözteti őket a balkáni szomszédok verzióitól.
1. Extravagáns „süti”: a bánica (banitsa)
Ez a finom, zsíros, tésztaféle bármelyik pékségben megtalálható az ország egész területén. Hagyományosan egy fetaszerű, fehérsajttal töltik, de manapság már hagymával, spenóttal, gombával vagy éppen tökkel töltött verziója is megtalálható. Az édesszájúak kipróbálhatják az almával vagy dióval töltött sütit is. Egy biztos, a bánica akár ilyen, akár olyan formában, de a hagyományos bolgár reggeli része. Az igazi bolgár élményért pedig kombinálhatjuk a tipikus, bolgár reggeli itallal, a bozával.
2. A grillek királya: a kebapcse
A kebapcse a tökéletes főétel egy forró nyári napon egy hideg sör mellé. Minden bolgár ember egyetért abban, hogy az teljesen mindegy, hogy milyen sört isznak mellé, a lényeg, hogy legyen legalább három kebapcse és valamilyen köret, ami általában hasábburgonya reszelt sajttal a tetején. Az étel önmagában egy hosszúkás, grillezett darált húsrolád, ami körülbelül 15 centiméter hosszú. A kisebb, szerb csevapcsicsához hasonlóan, a hús általában disznó és marhahús keveréke, de természetesen csak disznóból is elkészíthető. Sima marhahúsos verzió is létezik, de az nem igazán elterjedt. A kebapcsét általában fekete borssal és köménnyel fűszerezik.
3. A tökéletes előétel: a sopszka saláta
Bulgária nemzetközileg is ismert salátája, a sopszka egy egyszerű, de nagyszerű előétel. Felkockázott paradicsomból, uborkából, hagymából és paprikából készül, reszelt sirene sajttal és petrezselyemmel a tetején. Akár egy évszázados ételről beszélünk, melyet a Shopi nevű népcsoport fejlesztett ki, akár az 1950-es évek állami tulajdonú utazásszervező cég, a Balkantourist találmánya, a sopszka saláta kétségkívül Bulgária legjobb előétele. Egy kis érdekesség: a saláta fő színei a fehér (a sajt), a zöld (az uborka) és a piros (a paradicsom és a paprika), melyek tulajdonképpen a bolgár zászló színei is.
4. A rakott finomság: muszaka
Rengeteg variációja van ennek a rakott finomságnak, de a bolgár verzió burgonyából, tojásból és darált sertéshúsból készül. A bolgár férfiak kedvenc étele, akik azzal viccelődnek, hogy nem vesznek el olyan nőt, akik nem tudják elkészíteni a tökéletes muszakát. Míg a görög verzió padlizsánon, addig a bolgár szigorúan burgonyán alapszik, s az egészet befedi a sűrű bolgár joghurt.
5. A gyerekkor kedvence: a lyutenitsa
A bolgár emberek többsége biztos, hogy azt mondaná, hogy a legjobb dolog, amit egy pirítósra kenhetünk az a sűrű, paradicsomból és paprikából készült lyutenitsa. Manapság kis befőttes üvegekbe árulják a boltok, de sok bolgár család még mindig a hagyományos, otthoni elkészítést választja. Ősszel, amikor az utcákon sétálgatva megcsap bennünket a sült paprika illata, egyből rájövünk, hogy a házi lyutenitsa szezon már a sarkon van.
A vöröshagyma, a fokhagyma és a kömény miatt a lyutenitsa mindig is egy kicsit csípős lesz, ami miatt a nevét kapta, és persze ami miatt ilyen népszerűvé vált. A gyerekek annyira imádják ezt az ételt, hogy a bolgár szülők tudják, hogy a bújócskázás, fogócskázás közben csak akkor pihennek meg, ha kész a lyutenitsa krémmel megkent pirítós, tetején reszelt sirene sajttal (mint az összes bolgár étel).
6. A sárkány tüzes lehelete: pacalleves (shkembe chorba)
Míg a lyutenitsa a gyermekek kedvence, addig ez a leves az abszolút favorit a felnőttek körében. Ahhoz, hogy megkóstoljuk ezt a pacallevest, több kell, mint egy kis bátorság, mivel egyrészről furcsa látvány a pacal egy leveses ételben, másrészről a shkembe chorba rettentő fűszeresen készül.
Úgy tartják a shkembe chorba orvosság a másnaposságra, így sok helyen árulják a kora reggeli órákban, ahová egy átmulatott este után egyből betérhetünk. Mivel ezt a nagyon fűszeres levest lehetetlen megenni jéghideg sör nélkül, így egy másik másnaposság elleni gyógyírt is kipróbálhatunk közben, mivel a másnaposságra egy pohár sör is remek ellenszer.
7. Nyári frissítő: a tarator
A tarator szintén egy leves, de nem is különbözhetne jobban a shkembe chorbatól, hiszen ez egy igazán frissítő, hideg étel. Ez a joghurt alapú leves uborkából, fokhagymából, kaporból és néha dióból készül. Sőt, néha még jégkockát is tesznek bele! Azokon a tűzforró napokon, amikor egy sötét kis étterembe húzódnánk inkább a nap elől, érdemes kipróbálni ezt a valóban frissítő levest. Ha épp nem kívánnánk a levest, jó hír, hogy a taratornak van saláta verziója is, a Snezhanka, vagyis Hófehérke, ami hasonlít a görög tzatzikihez vagy a török cacık-hoz.
A muszakához lenne kis kiegészités: Ha az apró kockákra vágott burgonya és a darált hus keveréke félig megsül a sütöben,azaz a krumpli már puhul,a tepsibe beleöntjük 5-7 dl sima tejet elkeverve 3 felvert tojással. Tovább sütjük,amig a teteje szépen bepirul.
A bolgár taratorhoz (joghurt,uborka,fokhagyma,só, sok kapor , viz)hozzá teszek még apróra vágott petrezselymet,picit ecetet és napraforgó olajat( egy evő kalál)