Nova GoricaA közvetlenül az olasz határ mentén fekvő város több mint hat évtizede a napsütötte Goriska régió szíve. Szlovénia egyik legújabb városáról van szó, hiszen alapítása 1948-ban történt meg, amikor a II. világháborút követően Goricat Olaszországhoz csatolták, ezzel a régió elvesztette addigi központját. Ekkor született az ötlet egy új centrum létrehozására a szlovén oldalon, rövidesen meg is kezdődött Nova Gorica felépítése.
Ma a város élénk életet él, folyamatosan zajló rendezvényei, programjai és enyhe éghajlata nagyon sok látogatót vonzanak a világ minden tájáról.

Nova Gorica városképének megtervezésével Edo Ravnikat bízták meg 1947-ben, az alapkőletételre 1948 júniusában került sor. Egész Jugoszláviából érkeztek az ifjúsági munkásbrigádok, hogy az új város mielőbb felépülhessen. Hamarosan hat szovjet típusú lakótömb, városháza és a Neboticnik, a felhőkarcolónak is nevezett többszintes épület nőtt ki a semmiből, megépült a Nova Gorica Kultúrközpont és az áruház is.
Ravnikar eredeti elképzelései és azoknak a kivitelezése sokat változott, ahogyan Nova Gorica terjeszkedésnek indult.

Nova GoricaAz egész városképet parkszerűen tervezték meg. A természet, a fák szerelmesei lenyűgözőnek fogják találni, hogy Nova Gorica köztereit milyen különleges fák, egzotikus növények díszítik. Nova Gorica a rózsák városa. Ez a nemes virág mindenütt feltűnik a fiatalos és barátságos hangulatú városban, amit az egyetem diákjai töltenek meg élettel. A város elsősorban azok számára lehet vonzó, akik kedvelik a nyüzsgést, a szórakozást, hiszen Nova Gorica rendkívül gazdag programlehetőségekkel várja a látogatókat. Egész évben számos koncertet, fesztivált, vásárt, színházi előadást, kiállítást, gasztronómiai és tradicionális rendezvényt tartanak. Többségüket a Szlovén Nemzeti Színházban és a Művelődési Központban rendezik meg, de sokat szabadtéren tartanak, elsősorban a France Bevk tér ad otthont különböző nyári rendezvényeknek. Nova Gorica a szerencsejátékok városa is, több szórakoztató központ és kaszinó csábítja a szerencsevadászokat. Ezt a pezsgő légkört pedig tökéletesen kiegészíti a nagyszerű konyha, a szállás- és wellnesslehetőségek széles skálája.

A Kidriceva utca a város fő utcája, mely köré a belváros épült. Itt áll a városháza és más fontos épületek, mint a bank, a posta, a biztosító, találhatók itt üzletek, hotel és az utca déli oldalán lakóházak is. A France Bevk téren a város bronzból készült modellje mellett találjuk Nova Gorica építőinek emlékművét. 2008 szeptemberében avatták fel Zmago Posega alkotását, mellyel a város önkéntesei előtt tisztelegnek, akiknek áldozatos munkájával 60 évvel ezelőtt létrejöhetett a város. Munkájuk nem volt könnyű, hiszen akkoriban, a háború után szinte semmilyen gép nem állt rendelkezésükre, csak kézi szerszámokkal, ásókkal, csákányokkal és fából készült talicskákkal dolgozhattak.
A Városháza 1950-ben épült, első ránézésre sem lenne nehéz kitalálni, hogy a háború utáni időszakból származik. Homlokzatát partizánokat ábrázoló domborművek és forradalmi motívumok díszítik. A Városházával ellentétben a vasútállomás épülete már a történelmi kategóriába tartozik. Nova Gorica kevés múltszázadi épülete közül ez az egyik, 1906-ban épült. A Bécsből Trieszt felé tartó vasútvonal vezetett itt át, de a II. világháború után, amikor átrendezték a határokat, az állomás elveszítette korábbi jelentőségét. Ma vasúti múzeumként működik. Nova Gorica büszkesége Szlovénia egyik legfiatalabb nemzeti színháza, ahol nagy számban játszanak modern és klasszikus darabokat is.

Kostanjevica kolostor

Nova Gorica közelében fekszik a Kostanjevica-domb, rajta 143 m magasan, csupán 200 m-re az olasz határtól egy ferences kolostor, ahol a Bourbonok utolsó leszármazottainak kriptáit nézhetjük meg. Ezenkívül itt található a Stanislav Srabec atyáról elnevezett könyvtár és Európa második legnagyobb Bourbon rózsa ültetvénye, melyet még a 19. században alakítottak ki itt. Virágzásakor, májusban és júniusban érdemes elsősorban ellátogatni ide. Nova Gorica közelében egy várat is találunk, a Branik vagy másik nevén a Rihemberk vár a 13. században épült.
A várostól keletre fekvő Vipava-völgy Szlovénia egyik legjobb bortermő vidéke. A barátságos vendégfogadókban helyi ételspecialitásokat kóstolhatunk meg, a vidék fesztiváljai pedig bepillantást engednek a helyi tradíciókba, a munkával teli hétköznapokba, ugyanakkor a régi idők mulatozásaiba is.

Nova Gorica azon ritka városok egyike Szlovéniában, melyeknek közelében olyan nagy és szép állapotban megmaradt erdőség terül el, mint a Panovec erdő. Itt számos külföldi és haza fafaj megtalálható, utak és ösvények futnak keresztül rajta, melyeket rengetegen keresnek fel. Az erdő eredetileg a Gorica grófok tulajdona volt, majd a család kihalása után, 1500-ban a Habsburgoké lett. A nemesek és a kormányzat között számos konfliktus adódott az erdő feudális tulajdonlása miatt, hiszen így már nem lehetett szabadon kitermelni a fát belőle. Később állami tulajdonba került, a 19. századtól szakképzett erdészek irányítják az ősi fák gondozását. Az első világháborúban az erdő jelentős része elpusztult és a II. világháborúban sem volt ez másként. Napjainkban mediterrán és hegyvidék fajok is megtalálhatók itt, védettsége kedvez az állatvilág gyarapodásának is.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here