Észak-Olaszország egyik legnépszerűbb kirándulóhelye az ország legnagyobb tava, a Garda-tó, melynek déli részéről benyúló félszigetén található a mesébe illő Sirmione.
Túlzás nélkül állítható, hogy Sirmionet az év minden szakában naponta turisták ezrei keresik fel. Nem is csoda, hiszen szinte valószínűtlenül festői kis település. A környező hegyek és a tó látványa tökéletes idillt teremt Sirmione erődjével és óvárosával együtt.
Sirmione kb. 8000 lakost számláló kisváros, mely a Garda-tó partján található települések közül az egyik legkedveltebb turistacélpont. Története a kőkorszakig nyúlig vissza, későbbi nyomok azt mutatják, hogy valószínűleg egy apró halászfalu volt a területén, melynek cölöpökre épített házai a vízben álltak. Fekvésének köszönhetően stratégiai szempontból is jelentős volt, mivel a félsziget védettséget adott a településnek. De nemcsak katonai, hanem éghajlati szempontból is, hiszen az erős szelek sem érintik úgy Sirmionet, mint a többi tóparti települést.
Közülük egynek a maradványai még ma is látható. Az 1. században épült Grotto di Catullus, vagyis Catullus barlangja egy római villa romja, mely feltehetően a híres költő családjának tulajdona volt.
Ez a legnagyobb és legteljesebb állapotban fennmaradt római villa Észak-Olaszországban. A közepe nyitott volt, ezért is nevezték barlangnak.
Ma olívaliget található benne.
Sirmione gyógyfürdője a Terme di Catullo. A 19. században egy búvárnak sikerült egy fémcsövet beszúrni a félsziget északi részén, a melegvízű források közelében lévő sziklák közé, így bukkantak rá a 70 fokos, ásványi anyagokban gazdag gyógyvízre. A termálfürdő kialakításakor fedezték fel a Catullus barlangot, egyes feltételezések szerint az nem is villa, hanem fürdő volt már a római korban.