Mivel Lengyelország nagyrészt síkvidéken terül el, maguk a lengyelek is nagy becsben tartják hegyeiket. Kirándulni a Kárpátok vagy a Szudéták vonulataiban megszokott hétvégi program, ami szép számmal vonzza a külföldi turistákat is. A lengyel hegyvidékek szépsége nemcsak a téli sportokban vagy az itteni gyógyfürdőkben rejlik, hanem az ember által érintetlen természet közvetlen szépségében.
A Lengyelország déli részén húzódó hegyvonulatok területén összesen nyolc nemzeti parkot alakítottak ki. Ezek a fokozottan védett területek gazdag, változatos növény- és állatvilágnak adnak otthont, ugyanakkor a lengyel folklór szempontjából is értékes részei az országnak.
A Krakkótól 100 km-re délre található Tátra Nemzeti Park vonzza a legtöbb látogatót, köszönhetően az alpesi tájaknak, a masszív, sziklás csúcsoknak és hegygerinceknek, meredek szakadékoknak, hegyi tavaknak és gyors folyású patakoknak. Itt, a lengyel-szlovák határon található Lengyelország legmagasabb csúcsa, a 2499 m magas Rysy. A Tátra Nemzeti Parkban gyakorlatilag korlátlanok a lehetőségek a túrázáshoz. Különböző nehézségi fokozatban mintegy 270 km hosszú kijelölt útvonal halad át a hegyvidéken. A könnyű szakaszok még kellemes séta útvonalnak is beillenek, de nincs hiány edzettséget igénylő ösvényekből sem, ahol speciális biztonsági berendezések segítik a túrázókat, hegymászókat.
A Pieniny Nemzeti Park a Tátra keleti felén fekszik, Krakkótól 120 km-re délre. A Pieniny-hegységben több mint 160 féle hegyvidéki növényfaj él, emlősökből kevesebb található a vidéken, de rétjein híresen sok lepke cikázik. Olyan különleges lepkefajok is élnek itt, melyek más régióban nem találhatók meg. Tucatnyi turista útvonal fut keresztül a Pieniny-hegységen, ezek elvezetnek a 982 m magas Trzy-csúcshoz és a 747 m magas Sokolicahoz. A nemzeti park egyik legnépszerűbb attrakciója a raftingolási lehetőség a Dunajec-folyón, ahol Európa egyik legszebb kanyonja található. A rafting túra nagyjából 2,5 órás, a kalandvágyó turisták 18 km-en keresztül zuboghatnak lefelé a szarufából készült csónakokon. A folyóval párhuzamosan halad a Pieniny-ösvény, ha valaki szívesebben maradna a szárazföldön.
Wroclawtól 130 km-re dél-nyugatra húzódik a Szudéták legmagasabb vonulata, a Karkonosze. Régen Óriás-hegységnek és Havas-hegységnek nevezték. A 11. században a vallonok érkeztek tömegesen a vidékre, akik drágakövek és ásványkincsek után kutattak, köréjük több legenda fonódott. A Karkonosze Nemzeti Parkban a hegyeket vizes élőhelyek veszik körül, számos tó és érdekes sziklaalakzatok jellemzik a területet. A park határához közel található a lengyelországi szakasz legmagasabb vízesése, a 27 m magas Kamienczyk, valamint az ország egyik legismertebb és legfestőibb vízesése, a Szklarka. A Karkonosze Nemzeti Parkban élő legnagyobb emlős állat a gímszarvas, de muflon és vad hegyi birka is legel a lejtőkön. Ez utóbbit Korzika és Szardínia szigetéről hozták és honosították meg itt. A Karkonosze Nemzeti Park ideális kiindulópont a park határán fekvő városok, Karpacz és Szklarska Poreba meglátogatásához.