A Beypazar régióban egy harminchárom falvat érintő, óriási idegenforgalmi fejlesztést indított a török kormány. A cél, hogy elősegítsék a vidék turisztikai fejlődését, hogy felhívják rá azoknak az utazóknak a figyelmét, akik a tengerpartnál többet is szeretnének látni Törökországból. A kultúra iránt érdeklődők, a fotózás szerelmesei vagy a túrázás, gyaloglás rajongói meg fogják találni itt, amit keresnek.
A fejlesztés alá eső falvak egyike Dudas, amiről valószínűleg nem sokan hallottak és ha interneten próbálunk utánanézni, akkor sem járunk sokkal nagyobb sikerrel. Ha a turizmus valóban beindul, bizonyára több információ lesz elérhető a településről.
Dudas-ban a turisztikai létesítmények száma elenyésző és azoknak, akik napi 24 órás kényelemre vágynak, minden bizonnyal nem a legideálisabbak. A faluban egy régi ház felújítása kezdődött el eddig, ha elkészül, ötszobás hotelként fog megnyílni. A turistákat gyakorlatilag még semmi nem várja a faluban, itt csak hagyományos, oszmán stílusú faházak, poros utak, tágas mezők és a helyiek vannak, akik még mindig erősen őrzik az évszázados hagyományaikat.
Mindezek ismeretében talán értelmetlennek tűnhet éppen egy ilyen településsel megcélozni a külföldieket. Azonban, ha jobban megnézzük, Dudas nagyon is potenciális jelölt ahhoz, hogy felírja magát Törökország sűrű turisztikai térképére.
A Földközi- és az Égei-tenger a legnépszerűbb célpontjai a strandolni vágyóknak, a Beypazari régió ezért sikerrel pályázik arra, hogy kitöltse az űrt és előtérbe helyezze a török vidék, a falvak, a természeti látnivalók szépségét.
Nem is kétséges, hogy a fejlesztések pénzt hoznak a faluba. A tőke külső forrásokból érkezik és munkát ad a helybelieknek, emellett az sem elhanyagolható szempont egy ennyire egyszerűen létező falu esetében, hogy az infrastruktúra is korszerűsödik és végre összhangba kerül a 2000-es évek színvonalával.
A helybeliek, annak ellenére, hogy nem gyakori náluk a külföldi látogató, közvetlenek és kifejezetten barátságosak, nem csapják rá az ajtót az idegenekre. Ismerik az állami projektet, tudják, hogy minek lettek a részesei és bizakodva várják a fejlesztések első kézzel fogható és szemmel látható eredményeit.
Ebből azonban egyelőre még nem sok látszik. Ha a török utazási irodákon keresztül próbálunk meg eljutni a beypazari régióba, nagyon szemfülesnek kell lennünk, hogy elcsípjünk néhány kétnapos utazási ajánlatot. Ezek az ügynökségek is elsősorban a törököket célozzák meg. Az ajánlatok között pedig egyelőre csak Beypazari központja szerepel, Dudas-ba senki sem csalogatja a látogatókat
Pedig a hazai és a külföldi turistáknak egyaránt volna mit keresniük errefelé. Akik Isztambulba és Kappadókiába utaznak – évente milliókról beszélünk -, megállhatnának Beypazariban, hogy kitekintést tegyenek Törökország elzártabb szegleteibe is. A projektben szereplő harminchárom falu legalább egy hétre biztosan képes lenne lefoglalni a turistákat. A főváros viszonylag közeli fekvése – a Dudas és Ankara közti távolság csupán 143 km – azt a lehetőséget is magában hordozza, hogy a Törökország egyik legforgalmasabb úti célját felkereső utazók egynapos kirándulásra ide látogassanak.
Ezek az utazási irodák azonban, melyek külföldiek számára is szerveznek utazásokat, még nem fedezték fel, hogy micsoda lehetőség van a kezükben. Végre módjuk lenne valami újat, valami egyedit kínálni, olyat, amit eddig még senki. Nevezhetnék akár kultúra-túrának is. Nem lenne több dolguk, mint fogadni egy profi fotóst, aki köré megszervezhetnék az egész kirándulást, tele természetfotózással, madárlessel.
Ideje lenne felfedezni, hogy Törökország a régészeti lelőhelyeken és főleg a fantasztikus strandokon túl még mi mindent képes adni a világnak. Míg a népes üdülőparadicsomok, tele luxusszállodákkal és felsőkategóriás éttermekkel nem sokat tudnak visszaadni a török világból, addig a közöttük csendben megbúvó településeken és az ősi hagyományaikat féltőn óvó embereken keresztül őszintén megismerhetjük Törökországot.