Horvátország észak-nyugati szegletén terül el az Isztriai-félsziget, mely természeti, történelmi, kulturális érdekességeivel, látnivalóival hamar belopja magát a turisták szívébe. Az Adria partjának legszebb városai közül több is ebben a régióban található, így az idegenforgalomnak régi hagyománya van a félszigeten. A kellemes mediterrán klíma májustól szeptemberig kitűnő hátteret ad az Isztria felfedezéséhez. 2820 km2-es területe tele van izgalmas lehetőségekkel, akár a tengerparti városok utcáit járjuk, akár kirándulásokat teszünk a környező szigetekre vagy a szárazföld zöld vidékei felé vesszük az irányt.
Ha már többször is jártunk az Isztrián és netán azt hinnénk, számunkra már nem tartogathat meglepetéseket, érdemes sorra venni azokat a látnivalókat, melyek az útikönyvekben a világörökségi helyszínek, a leghíresebb római kori emlékek vagy a legszebb strandok mögött következnek. Nem fogunk csalódni és nem fogjuk elvesztegetett időnek érezni azokat az órákat, melyeket ezek felfedezésével töltünk!
A 9 km hosszú, 500 m széles és 10-30 m mély Lima-öböl az Isztriai-félsziget nyugati részén található, a két nagy üdülőváros, Vrsar és Rovinj között, a karszt völgy végében. Neve a latin limes, vagyis határ szóból ered, mivel régen itt volt a Pula és Porec tartományok közti határvonal. Az öböl szűkebb része leginkább egy fjordra vagy kanyonra hasonlít, védett területén rengeteg a hal és az osztriga. Sziklás partjai számtalan barlangot rejtenek, melyekben a neolitikumban itt élt emberek nyomait is megtalálták. A 11. századi bencés apátság romjait az öböl északi felén láthatjuk. Fokozott védettségére való tekintettel a kirándulóhajók kivételével az öbölből minden vízijármű ki van tiltva.
Az Isztriát a kazun vidékének is nevezik. Ez a jellegzetes, lapos kövekből emelt, kör alakú kis építmény a félsziget jellegzetességei közé tartozik, Svetvincenat mellett is láthatunk egyet. Feltehetően a római korban terjedt el az építésük, hasonlókat Európában több helyen, Spanyolországban, Olaszországban, Írországban is találunk. A kazun elsősorban élelem tárolására szolgált. Az olajligetekben, szőlőültetvényeken dolgozók számára itt tartották az élelmiszereket, védve azokat az időjárás viszontagságaival szemben. A kazun különlegessége, hogy kötőanyag nélkül készült, tulajdonképpen a pusztán egymásra halmozott kövek alkotják az évezredes kis kunyhókat, melyek mindegyike védett, nemzeti műemléknek számít. Az Isztria másik jellegzetessége a szintén lapos kövekből épített kőkerítés, melyet a települések között, az utak mentén szinte mindenhol látunk. Ezek egykori birtokhatárok, melyek generációról generációra öröklődtek, építésük kezdete szintén a római időkre vezethető vissza.