A San Antonio és Nao között fekvő Jávea a Costa Blanca egyik legkedveltebb üdülőhelye. A parttól 2 km-re fekvő történelmi városnegyede gyönyörű építészeti emlékeket őriz, bőven kínál látnivalót. Jávea nagyon nemzetközi hely – főként a britek és az észak-európaiak kedvence -, de mégsem túlfejlesztett idegenforgalmi szempontból, mint ahogy a Costa Blanca számos települése.
A városnak és egyben a régiónak az ékköve a több mint 20 km hosszú, homokos partszakasz, melyet eldugott kis öblök tesznek még izgalmasabbá.
Tavasszal a táj különösen látványos, amikor a citromfák termőre fordulnak és narancsvirágok illata lengi be a színes virágokkal teli vidéket.
A római korban benépesült várost az 1970-es években az észak-európai turisták fedezték fel maguknak. Sokan telepedtek le, hogy itt, a gyönyörű mediterrán környezetben töltsék el nyugdíjas éveiket. A turisták másik népszerű úti céljával, Benidormmal ellentétben Jávea viszonylag nagy területen fekszik, ezért a városnézéshez szükségünk lesz autóra.
A városnézésből ne hagyjuk ki az Etnográfiai Múzeumot, ahol közelebbről megismerkedhetünk nemcsak a város, de az egész régió történelmével és kulturális jellegzetességeivel. A múzeum Jávea egyik emblematikus épületében, a Palota-Házban kapott helyet, ami egykor a város híres nemesének, Antoni Banylusnak a birtokában volt. Az 17. századi épület gyönyörűen példázza Jávea jellegzetes építészeti stílusát.
Annak ellenére, hogy a várost ritkán érték el a járványok, 1502-ben kórházat építettek, melynek napjainkra csupán egyetlen része, a kápolna maradt fenn. A Capella de Santa Anna egy kis gótikus templom, melyet a helyi tosca kőből építettek.
Jávea óvárosában mindent a mediterrán hangulat leng körbe. Szűk utcák, fehérre meszelt házak, kovácsoltvas erkélyek, kávézók és kis üzletek között vezet utunk.
A Porta del Mar a város kapuja a kikötőhöz. Régen a tengerészek negyede volt ez, itt áll az 1515-ben épített Iglesia del Loreto templom, melyet a helyi halászok hálából emeltek, miután megmenekültek egy hatalmas viharból. A templom belseje is egy hajót formáz, szépsége éppen egyszerűségében rejlik. Az épületet 1870-ben lebontották és 1954-ben építették újjá, így ma csak egy kis neogótikus részlet látható az eredeti templomból.
Jávea kikötői városrésze teljesen más, mint a történelmi negyed. Bár van egy régi, még ma is működő halászati része, többségében sokkal modernebb és jobban látszódik rajta a turizmus hatása, de még így is őrzi spanyol jellegét. Míg egyik felén halászcsónakok ringnak, mellettük jól megfér a temérdek luxusjacht is.
Jáva legnagyobb attrakciója itt terül el. Ez nem más, mint a híres Arenal strand, ami félkörívben húzódik a sétány mentén. A fehér homokos partok mentén a víz minősége is kitűnő, ezt jelzi a Kék Zászló és a partok is rendkívül tiszták, nyaranta minden este takarítják őket. A puha homok lassan süllyed a tengerbe, a víz nagyon sekély, kb 100 m-t kell befelé gyalogolni, hogy úszni tudjunk, ezért kisgyermekes családok is eltölthetik itt akár az egész napot. A strandon júliusban és augusztusban a legnagyobb a tömeg, ami teljesen érthető, sokan évről évre visszajárnak ide.
A kb. 2 km hosszú sétány naplemente után élénkül fel igazán. Megtelnek a bárok és az éttermek teraszai, kipakolják portékáikat az árusok és indul a vetítés a kültéri moziban.
A kikötőben két kisebb, kavicsos strand is fekszik, melyek jóval csendesebbek, hiszen a turisták többsége a széles, homokos partot részesíti előnyben. Azonban azok, akik a nyugalmat többre tartják, inkább ide látogassanak el.
Jávea egy 20 km hosszan húzódó partszakasz mentén fekszik, így nemcsak a városban, de annak környékén is számtalan homokos, öblökkel teli strandot találunk.