Ezek a Zágrábtól keletre és délre fekvő területek az ország legfontosabb mezőgazdasági vidékei, de a tengerparttal ellentétben nem tartoznak a turistaparadicsomok sorába.
Ennek oka amellett, hogy az emberek szívesebben nyaralnak a tenger mellett, főként az, hogy a délszláv háború után csak 1998-ban kerültek újra horvát fennhatóság alá és bár az újjáépítések folyamatosak és az élet is lassan visszatért a régi kerékvágásba, sok helyütt még nyomon érhető a háború pusztítása.
Újlak (Ilok) Horvátország legkeletebbre fekvő városa, mely egykor Magyarország legnagyobb népességgel rendelkező városa is volt. Erődszerűvé alakítása a középkorban elkezdődött. Ferences kolostorában temették el Kapisztrán Jánost, az olasz származású teológust és harcost. A város háromemeletes reneszánsz kastélyát a Habsburgok egyik hadvezére építtette, aki a törökök elleni harcokban való sikeres részvételéért kapta meg Újlakot. A város környéki szőlőültetvények híresen finom fehérborokat teremnek, melyeket rendszeresen szállítanak az angol királyi udvarba is. Újlakon a bortermelő hagyományokkal a Bormúzeumban ismerkedhetünk meg.
Kelet-Horvátország természeti látnivalói miatt érdemes arra, hogy felkeressük. A Dunáig terjedő vidéket végtelen legelők és termőföldek tarkítják, néhol még érintetlen területek, csendes folyóvölgyek kedveznek a hátizsákos turistáknak.