Aki látta a Muzsika hangja című filmet, biztosan emlékszik a tavakban tükröződő kastélyokra, a felhőkbe burkolózó hegyekre, a virágokkal borított völgyekre. A kép annyira tökéletes, hogy hihetnénk filmes effektnek, de nem, itt nem a technika játszotta a főszerepet, hanem maga Salzkammergut, ahol a film szinte valamennyi jelenetét forgatták.
Salzkammergut nem önálló osztrák tartomány, hanem egy Salzburg, Felső-Ausztria és Stájerország között elterülő vidék. Elsősorban bámulatos látképeiről, festői kis falvairól és hegyi tavairól híres, de saját, főként az építészetben, a szokásokban és a gasztronómiában kiütköző kultúrája is figyelemreméltó. Olyannyira, hogy Salzkammergut az UNESCO Világörökségi listáján is helyet kapott és Ausztria legnépszerűbb úticéljai közé tartozik.
Sokak szerint Ausztria leggyönyörűbb részéről van szó, ahol télen-nyáron sok élmény vár a turistákra.
A só elválaszthatatlan Salzkammergut nevétől, hiszen már a bronzkortól kezdve bányászták ezen a vidéken, ami folyamatos jólétet biztosított az itteni településeknek. A falvak, kisvárosok felfedezését sem hagyhatjuk ki, de Salzkammergut szépségét igazán a túrák során ismerhetjük meg. Néhányan kerékpárral vágnak neki a hegyeknek, ami nem kis teljesítmény. Egy kellemes és kényelmes kiránduláshoz inkább gyalog járjuk be a vidék számtalan túraösvényét.
Salzkammergut felső-ausztriai részének talán legbájosabb települése és ezzel együtt a turisták által leglátogatottabb is Mondsee. Nyári napokon turistabuszok tucatjai parkolnak a város határában, mivel Salzburgból is gyorsan ide lehet érni, sokan tesznek egynapos kirándulásokat ide. Szerencsére a város elég tágas ahhoz, hogy a nagy forgalom se okozzon zsúfoltságot, ezért még a főszezon kellős közepén is érezhetjük nyugalmas hangulatát. Mint Salzkammergut legtöbb városának, Mondseenek is van egy szép, tóparti sétánya. Itt működik a jachtklub és más vízisport egyesületeknek is itt van a bázisa. A Mondsee-tó az alpesi táj közepén gyönyörű látványt nyújt. A városban érdemes ellátogatni az egykori apátsághoz, amit most várnak neveznek és a főtérre, ahol régen a vásárokat tartották. Mondsee nem rendelkezik kifejezetten nagy nevezetességgel, de összességében mégis olyan vonzó, hogy a külföldiek sohasem hagyják ki az útitervből.
Dachstein Salzakammergut egyik legmagasabb hegye, 2995 m, legszebb perspektívából a Vorderer Gosausee-tó partjáról láthatjuk. Nagyon kedvelt kirándulóhely, a turisták elsősorban két barlangját keresik fel, a Mammut- és az Óriás jégbarlangot, melyeket csak vezetéssel lehet látogatni.
5000 lakosával Bad Aussee Salzkammergut egyik legvárosiasabb települése. A régió többi városához hasonlóan Bad Aussee is a sóbányászatnak és azoknak a kereskedelmi vállalkozásoknak köszönheti fejlődését, melyeknek működését a 13. századig lehet visszavezetni. A bányák ma már nem működnek, látnivalóként tartják őket nyitva a turisták számára. A városból érdemes ellátogatni a Grundlsee-tóhoz. Csak néhány km-re van Bad Ausseetől és egy rövid túrával eljuthatunk ide. Ez a kis tó szintén a bécsi arisztokrácia egyik kedvenc pihenőhelye volt, Sigmund Freud is szívesen töltötte itt szabadidejét, sokszor járt gombászni a közeli erdőkbe. A tó környékén a turizmus nagy múltra tekint vissza, ma a legnépszerűbbek itt a három tavat – Grundlsee, Toplitzsee és Kammersee – érintő kirándulások.
Bár Altmünsterben alig van látnivaló, mégis rengeteg turista jön ide, elsősorban a természeti adottságok miatt, a vidéken lakó nagyjából 10.000 ember megélhetése alapvetően függ a turizmustól. A tavak és a hegyek számos lehetőséget kínálnak a sportolásra, az aktív kikapcsolódásra, emellett Altmünsterben több olyan villát is láthatunk, melyek kifejezetten a salzkammerguti régióra jellemzőek. Köztük a legimpozánsabb a neoklasszicista Ebenzweier kastély, mellette áll a Kétkerekű Múzeum, ahol különleges motorokat, robogókat, kerékpárokat nézhetünk meg.
Salzkammergut császári “negyede” Bad Ischl. Ausztriában csak nagyon kevés helyen találjuk meg olyan koncentráltan a császári pompát, mint ebben az alpesi kis fürdővárosban. A sókereskedelem folytán virágzó kereskedelmi központot a 19. században egy orvos, Josef Görz tette nemzetközileg is híressé. Ő fedezte fel, hogy a bányákból kinyert só segíti a reumás betegek gyógyulását. A hír gyorsan terjedt és azonnal felkeltette a bécsi előkelőségek érdeklődését. Attól kezdve Bad Ischl sós gyógyvizei töretlen népszerűségnek örvendenek, ide járt gyógyulni Brahms, Bruckner, Strauss és Lehar is – ez utóbbi végül ide is költözött.
Bad Ischltől délre fekszik Gosau, amit gyönyörű környezete miatt nagyon sok turista keres fel. Erdős hegyek, patakok és tavak veszik körbe a települést, melynek lakói döntő többségben protestáns vallásúak, ami különlegesnek számít ebben a kifejezetten katolikus országban. A falu egyébként nagyon csendes, nem sok itt a látnivaló, de annál több a túralehetőség. Gosau szintén főként a turizmusból tartja fenn magát, ami a 19. század óta virágzik. A környező hegyekben több kunyhó, menedék is várja a turistákat, ezeket túraösvények kötik össze.
A Fuschlsee Ausztria egyik leglátványosabb tava, míg a partjánál fekvő Fuschl települése mostanra sokat veszített bájából. A turizmus itt visszájára fordult, a kisváros olyan mértékben alávetette magát az idegenforgalomnak, hogy eredeti hangulatából szinte semmi nem maradt. Sokkal több hotelt látni, mint hagyományos épületet és az itt megszálló turisták révén akkora a nyüzsgés, hogy meglepő, hogy Fuschl lakóinak száma csupán másfélezerre tehető. A tó körüli túraösvényt néhány óra alatt különösebb megerőltetés nélkül bejárhatjuk és több pontról is gyönyörködhetünk a panorámában.
Gmunden városába nemcsak a külföldiek, de az osztrákok is szívesen kirándulnak. Várak, templomok, tóparti sétányok, 19. századi villák adják varázsát, melynek Miklós cár, Brahms és Schubert sem tudott ellenállni. A várostól kb. 15 km-re találjuk a 16. századi Scharnstein várat, melynek berendezését 1800-ban nagyrészt a Laxenburg kastélyba költöztették. A II. világháborúban menekülttábort rendeztek be falai közt, így 1967-re, amikor vevőre talált, már nagyon rossz állapotban volt, de felújították és a berendezését is helyreállították, ma három múzeum is működik benne.