A világ számos országában ősi hagyományokra tekintenek vissza az állatviadalok. A teve birkózás nemcsak Törökországban, de a Közép-Kelet és Dél-Ázsia egyes részein is évezredes múlttal rendelkezik.
Először a türk törzsek rendeztek a maihoz hasonló teve viadalokat 2400 évvel ezelőtt. Megfigyelték, hogy a tevék bizonyos időszakokban a természetben is harcolnak egymással és a nomád törzsek a maguk szórakoztatására ezt követően kezdték őket szándékosan egymásnak ereszteni. Az 1920-as években a török kormány megpróbálta visszaszorítani a viadalokat, de az 1980-as évektől ez a tendencia megfordult és mint a török kultúra részét, újra elkezdték támogatni a versenyeket.
Korábban a viadalokat kizárólag a párzási időszakban rendezték, mivel a harcban résztvevő hím tevéket egy nőstény megjelenésével tudták harcra ösztönözni. Napjainkban viszont a versenyek novembertől márciusig zajlanak, így az állatokat más módszerekkel próbálják egymásnak ugrasztani, van, hogy kiéheztetik őket, hogy még agresszívabbak legyenek.
A tevék legfeljebb 10-15 percig viaskodhatnak, ha nem bírnak egymással, a tulajoknak meg kell elégedniük a döntetlennel. A teve tulajdonosok legtöbbje heves vérmérséklettel veti bele magát a viadalokba, nem ritka, hogy éppúgy egymásnak esnek a verseny alatt, mint a tevéik.
A teve birkózást már Törökországban is sok helyen betiltották egyrészt állatvédelmi okokból, másrészt, mert a viadalok nem veszélytelenek, hiszen a tevék néha berohannak a tömegbe és a nézők akkor rohanhatnak, amerre látnak. De az Égei-tenger környékén és Anatóliában még rendszeresen megrendezik őket és mint sportágat kezelik.
A teve birkózás nem csupán a szórakozás miatt ilyen fontos tradíció a törökök számára. A tevékkel való bánásmód éppen olyan művészet Törökországban, mint ahogy a spanyoloknál a matadorok is meg kell tanulják magas szinten kezelni a bikát. A teve veszélyes és agresszív állat, így a velük való foglalkozás tudást és bátorságot egyformán igényel. A teve viadalok egyszerű sporton túl ettől váltak a török kultúra több ezer éves pillérévé.