Ismereteink a világról egyre bővülnek, de még mindig sok félreértés és tévhit vesz minket körül. Sok dolog, amit fél évszázaddal ezelőtt még a gyerekeknek az iskolában tanítottak, mára már feledésbe merült, de vannak olyan információk is, melyeket korábban kétesnek tartottak, napjainkban viszont alapját képezik a tananyagnak. Például lehet, hogy te sem hallottál arról, hogy a világon a legnagyobb tojás nem a struccé, vagy nem tudod, hogy amelyik országban az emberek több csokoládét esznek, ott nagyobb a Nobel-díjasok aránya.
Ha te is szeretsz új dolgokat megismerni, meglepő tényekről olvasni, a következő összeállítás neked szól.
- A Vénusz légköre olyan forró, hogy egy pizza 7 másodperc alatt készre sülne benne.
- A II. világháborúban az összes útjelző táblát eltávolították az Egyesült Királyságban, hogy egy esetleges támadás esetén az ellenség eltévedjen.
- Miután 11 hónapot töltött az űrben, Scott Kelly (a képen jobbra), fiatalabb lett, mint az ikertestvére.
- Egy skóciai macska 24 év alatt közel 30.000 egeret kapott el. Ezt a világrekordot azóta sem sikerült megdönteni. Az emlékét egy szobor őrzi abban a szeszfőzdében, ahol egykor élt.
- Az úszómedencékben lévő víznek klóros szaga lesz a vízbe kerülő izzadságtól, olajtól, vizelettől.
- Vannak, akik számára ez a folyadék felesleges és kiöntik, vannak viszont, akik drága desszertet készítenek belőle. Aki nem eszik tojást, az a macaront a konzervbab levével készíti el.
- Egyesek nem szeretnek lazítani, szívesebben aggódnak még apróságok miatt is, mert ilyen állapotban könnyebben tudják megoldani a komolyabb problémákat.
- A föld jellegzetes szagát a benne élő baktériumok okozzák.
- A fentii képen nem egy uborkát látsz, még ha elsőre úgy is tűnik. Ez egy luffa, egy növény, ami frissen ehető, például salátákhoz keverve. Ha megszárítod, akkor pedig zuhanyzáshoz használhatod szivacsként.
- Ha a tanórák délelőtt 10-kor kezdődnének, a gyerekek ritkábban lennének betegek és javulna a teljesítményük.
- A 19. század végén az emberek hintázó kádakban fürödtek, hogy imitálják vele az óceán hullámzását.
- Ha a fülhallgató csatlakozóján 2 vonal van, akkor sztereó fülhallgatóról van szó. Ha csak egy, akkor mono, ha pedig három, akkor mikrofon is van benne.
- Az emberi szem idővel kissé sárgássá válik, ezért idősebb korunkban már nem látjuk olyan kéknek az eget.
- A vérszopó denevérek szociális távolságtartást gyakorolnak, mikor megbetegszenek, hogy ne fertőzzék meg egymást. Kolóniákban élnek és nagyon odafigyelnek egymásra.
- Az orangutánok a ragadozókat úgy riasztják el, hogy puszik hangját imitálják.
- A termeszek sétáló bioreaktorok. Egy papírlap elfogyasztásával 1 liter hidrogént állítanak elő. A tudósok a zöld energia előállításához potenciális lehetőséget látnak bennük.
- Ez nem egy GMO-termény, hanem szőlő, amit boszorkányujjaknak is neveznek.
- A csíkok, amiket a tehenekre festenek, megvédik őket a rovarcsípésektől.
- Egy dél-afrikai szőlőültetvény tulajdonosa kacsákkal óvja meg a növényeket a csigáktól és más kártevőktől. Hogy a kacsák és tojásaik biztonságban legyenek a varjaktól, egy csapat liba is él a birtokon.
- Ha figyelembe vesszük a madár méretét is, akkor arányaiban a kivi madár tojja a legnagyobb tojást. 6-szor nagyobbat, mint ami a testméretéhez képest ideális lenne. A strucc méreteihez viszonyítva a strucctojás az egyik legkisebb a világon.
- Bram Stoker Drakulájának izlandi verziója nagyban módosult a fordítás során. Hálószobai jeleneteket és új szereplőket is adtak hozzá. A változtatásra csak 100 évvel később figyeltek fel.
- A tudósok képesek az A-s vércsoportot nullássá alakítani, így bárki vérét univerzálisan fel tudják használni.
- Ha egy szem Viagrát teszel egy vázába, a benne lévő virágok 2 nappal tovább maradnak frissek. Ennek a felfedezésnek az alapján dolgoztak ki egy olyan módszert, amivel az élelmiszerek tovább eltarthatók.
- Mielőtt a fák megjelentek volna, a Földet óriási gombák borították.
- A kontinensek mozgásának sebessége fele annak, mint amilyen iramban az emberi köröm nő.
- Az Antarktiszon 2 m-es pingvinek éltek.
- A durvának hitt vikingek a hajós útjaikra magukkal szokták vinni a háziállataikat is, többnyire a macskájukat.
- A kukorica a haja segítségével szaporodik. A kukoricaszemek közül kilógó szálak valójában a bibe részei és megfogják a levegőben szálló pollent.
- Azokban az országokban, ahol az emberek több csokoládét fogyasztanak, a lakók között nagyobb a Nobel-díjasok aránya.
- Magnólia fák már sokkal a méhek megjelenése előtt is léteztek. Őket bogarak porozták be, a legősibb rovarok.
- A “.tv” domain nagyon népszerű a tévécsatornák körében, de ez az aprócska ország Tuvalu felségjele is. Az ország bérbe adja és pénzt szerez ebből.
- 1975 óta Olaszországban minden fürdőszobában kell bidének lenni a törvény szerint. Ezzel ugyanis csökkenthető a WC-papír fogyasztás és higiénikusabb, valamint környezetbarátabb módon tarthatók tisztán az intim részek.
- Amit iskolai krétának nevezünk, az nagyrészt gipsz.
- A golyóálló mellényt egy pizzafutár fiú találta fel, miután lövöldözésbe keveredett. Hogy bizonyítsa, hogy a mellény tényleg véd a golyó ellen, saját magán tesztelte le.
- 1859-ben 24 nyulat engedtek szabadon Ausztráliában, hogy az emberek később tudjanak vadászni rájuk. 1920-ra úgy megszaporodtak, hogy számuk elérte a 10 milliárdot.
- A makik csuklójának édeskés illata van.
- Eleinte a sárgarépa sokféle színben létezett, mint lila, fekete, piros, fehér. Ezt teljesen normálisnak és természetesnek tekintették évezredeken át, egészen a 17. századig. A narancssárga répa csak akkor jelent meg, mikor a holland növénytermesztők egy új fajtát nemesítettek ajándékként az Orániai uralkodóháznak.
- Egy 62 éves férfi 8 órát, 15 percet és 15 másodpercet töltött plank pózban, ezzel új világrekordot felállítva.
- A rómaiak úgy hitték, hogy ha egy szempilla kihullik, az a nő könnyű erkölcsének jele. A nők ezért próbálták meg minél jobban meghosszabbítani szempilláikat, hogy igazolják tisztaságukat.
- Spártában az emberek nyers tésztával törölték meg a kezüket, hogy megtisztítsák őket étkezések után.
BÓNUSZ: Az ókori Egyiptom építményei olyan minőségben készültek, hogy éppen annyi időbe telne lerombolni őket, mint amennyi idő alatt felépültek.
Következzen egy érdekes történet! Több mint 1000 évvel ezelőtt a szultán elrendelte Menakure piramisának lerombolását. Ez volt a három gízai piramis közül a legkisebb. Kemény munkába kezdtek, mindennap dolgoztak a piramis lebontásán. 8 hónap után azonban feladták, mert a munkásoknak naponta csupán 1-2 követ sikerült elmozdítaniuk az építményből. Világossá vált, hogy a piramis lerombolása legalább ugyanannyi időbe telne, mint egy újnak az építése. Egy hosszú, függőleges vájat a piramis északi oldalán még ma is őrzi az elbukott kísérlet emlékét.
Gratulálok, valóban érdekes dolgokat szedett össze a Szerző az élet legkülönbözőbb területeiről! Legjobban a sárgarépa narancsszínének története tetszett… Hogy az uszodavíz klórszagát nem (csak) a klór okozná, azt nem tudom követni.