A mikroállamokat még ma is rejtélyek övezik. Például sokan azt hiszik, hogy Monacóban csak milliárdosok élnek, a Vatikánban pedig csak egyháziak. A sok talánynak az a legfőbb oka, hogy a többségünknek fogalma sincs, milyen lehet egy olyan országban élni, ami egy nap alatt bejárható.
Megtaláltuk a legérdekesebb dolgokat a mikroállamok életéről.
1. Vatikán
- A világ legkisebb állama. Lakóinak kétféle okmánya lehet. A városállam rendes útlevelet állít ki, a Szentszék pedig diplomáciait. Az állampolgárság itt csak ideiglenes, csak a helyi munkavállalók és azok családtagjai kaphatják meg. Miután lejár a szolgálatuk a Szentszéknél, a vatikáni útlevél helyett olasz útlevelet kapnak, és a korábbi vatikáni állampolgárt kitessékelik Vatikán falain túlra.
- Az itt született gyerekek is megkapják az állampolgárságot, de elvesztik azt, ha betöltik a 18. életévüket vagy ha a szüleik vesztik el a vatikáni útlevélhez való jogukat.
- Nincsenek adók, az árak pedig majdnem 25%-kal alacsonyabbak, mint Rómában. Ez vonatkozik az élelmiszerekre, a gyógyszerekre, a kozmetikumokra, a márkás ruhákra, az elektronikai eszközökre és a cipőkre is.
- A vatikáni állampolgárok nem járhatnak fedetlen vállal az utcán, nem viselhetnek rövid szoknyát vagy rövidnadrágot. Szintén tilos hajnalig tartó, hangos bulikat tartani.
- Bárok és diszkók sincsenek a Vatikánban, a helyiek Rómába járnak át szórakozni. A legfőbb szabály, hogy ne jöjjenek haza túl későn, hiszen a Vatikán kapui éjjel negyed 2-kor bezárulnak és hajnali háromnegyed 6-kor nyílnak ki újra. A mulatozókat természetesen nem hagyják az utcán éjszakázni, de bekerülnek a jogsértők különleges nyilvántartásába.
2. Monaco
- Vatikán után Európa második legkisebb állama Monaco. Egyik végéből a másikba nagyjából 50 perc alatt elsétálhatsz, ha kocogsz, akár fél óra alatt is átérhetsz.
- A monacói állampolgárok rendelkeznek bizonyos privilégiumokkal, ilyen például a lakhatási támogatás. De itt állampolgárságot kapni nem könnyű. Ha nem itt születtél, a másik lehetőség az, hogy házasságot kötsz egy monacói állampolgárral. Az állampolgárságot azonban csak a házasságkötést követően 10 évvel kaphatod meg.
- Monacóban nagyon szigorú a dresszkód. Például nem sétálhatsz mezítláb, yachtokon viszont nem viselhetsz lábbelit.
- Nincs sem hadserege, sem haditengerészete, de sok a rendőr. Ennek köszönhetően az országban igen alacsony a bűnözési ráta, az elítéltek többnyire csak lopást vagy pénzügyi bűncselekményt követtek el. A cellák a tengerre néznek, és még edzőterem is a rendelkezésükre áll.
3. San Marino
- Két régenskapitány irányítja az államot, akiket 6 hónapos periódusokra választanak. Ez alatt az időszak alatt nekik tilos autót vezetni.
- Rendkívül kevés embert ítéltek börtönbüntetésre San Marinóban, de nekik sem volt rossz dolguk, hiszen használhatták az edzőtermet, a könyvtárat és a tévészobát is.
- Ez a világon az egyetlen ország, ahol több az autó, mint az ember. Egy főre 1,6 autó jut.
- 2017-ben Európában a legkevésbé látogatott ország volt.
4. Málta
- Itt a telek enyhék, ritkán csökken a hőmérséklet 10 fok alá. A házakban nincs központi fűtés, és nincs rajtuk hőszigetelés sem.
- A máltai az egyetlen sémi nyelv a világon, amit latin betűkkel írnak. A hangzása leginkább az arabra hasonlít, némi olasz beütéssel. Az országban a második hivatalos nyelv az angol, amit szinte mindenki beszél. De ha nem beszéled a máltai nyelvet, sosem fognak helyiként kezelni.
- Máltán van néhány különleges törvény. Például nyilvános helyen tilos a “heves futás”, ami azt jelenti, hogy nem futhatsz úgy, hogy a karod vagy a lábad intenzív mozgatásával veszélyeztetsz másokat. Létrát és más olyan eszközt, amit besurranók használhatnak a házakba való bejutáshoz, nem szabad az utcán hagyni. Ha mégis így teszel, bíróság elé állíthatnak.
- Itt senki sem siet. “Egy hónapig próbáltam bejutni a szomszéd utcában lévő háztartási áruházba. Akárhányszor mentem, mindig volt valamilyen felirat az ajtón, például az, hogy ‘Sajnáljuk, de elmentünk horgászni. Valószínűleg nem mostanában érkezünk.’” – mesélte egy lány, aki Máltán tanult, végül pedig ott is maradt.
- Málta nagyon sűrűn lakott ország. “Akárhova mész, szinte biztos, hogy lesz ott valaki más, lehet, hogy olyan, akit ismersz” – írja egy brit srác, aki Máltán él.
5. Andorra
- Az apró hercegséget Franciaország és Spanyolország határolja. Ún. társuralkodók irányítják, akik közül az egyik Franciaország elnöke, a másik pedig Urgell püspöke, aki Spanyolországot képviseli.
- 1864-ben megtiltották az ügyvédeknek a bírósági tárgyalásokon való jelenlétet, mert – ahogyan írták – “az ügyvédek képesek a feketét fehérnek, a fehéret feketének feltüntetni”.
- Az alacsony bűnözési ráta miatt Andorra nagyon biztonságos országnak számít. “A szüleim nem aggódtak, ha késő este még az utcán voltam vagy elmentem valami közeli helyre, például egy síközpontba. A testvérem, aki a tinédzser éveinek nagy részét Barcelonában töltötte, sokkal kevesebb szabadságot kapott, mint én” – írta egy internetező.
6. Liechtenstein
- Ebben az államban nem létezik a szegénység. Az itt dolgozók több mint fele Ausztriából, Svájcból és Németországból ingázik naponta.
- Liechtenstein hercege, II. János Ádám testőrök nélkül járkál az utcán és elegyedik beszélgetésbe a járókelőkkel. Az sem ritka, hogy összejövetelt rendez a kastélyában, ahova az összes lakost meghívja.