Connemara Európa legszélén, a sziget nyugati partjainál fekszik, ez az egyik legérintetlenebb része Írországnak. Valódi csodaország a természetjárók számára, vidékei a tengerparti tájaktól a mocsaras lápokon át a zord hegycsúcsokig nagyon változatosak. A jó idő beköszöntével Connemara rengeteg kiránduló útitervének lesz kihagyhatatlan része, természeti adottságai a szabadtéri sportokhoz ideálisak, 5000 évet átfogó történelmének nyomai és települései a vidék kultúrájának és hagyományainak megismeréséhez visznek közelebb.
Connemara elsősorban a Galway megyében, közel 3000 hektáron elterülő Connemara Nemzeti Parkról híres. Festői hegyek, kiterjedt mocsárvilág, gyepes puszták és erdők alkotják parkot, melynek területe korábban a Kylemore apátsághoz és a Letterfrack Ipari Iskolához tartozott. A park déli részének tulajdonosa a 19. században Richard Martin volt, aki létrehozott egy úttörőnek számító, az állatkínzásokkal szembeszálló egyesületet. Később valamennyi terület az állam tulajdonába került, ezek egyesítésével hozták létre a nemzeti parkot, amit 1980-ban nyitottak meg a látogatók előtt.
A park egészén megtalálhatók a történelem nyomai. A 4000 éves megalitikus sírok bizonyítják, hogy korábban nagyobb népesség élt a területen, de van egy 19. századi temető is, amiről a kutatók csak keveset tudnak. Romos házak, mészégető kemencék, régi birkaólak, vízvezeték rendszerek maradványai emlékeztetnek arra, hogy egykor a nemzeti parkhoz tartozó területeket rendszeresen használták. A park változatos tájain három fő gyalogos ösvény halad át, több tanösvény, játszótér és egy látogatói központ érdekes, 3d-s bemutatókkal várja a kirándulókat tavasztól őszig.
A vidék egyik legszebb történelmi épülete az 1500 körül épített Aughnanura kastély. Tulajdonosa a környéket a normannoktól megszabadító nagyhatalmú család volt, akik évszázadokon keresztül gyakorolták a hatalmat. Aughnanura egyike azon 200 várnak, melyet a befolyásos és gazdag családok építettek Connemaraban. Ezek egyszerre voltak katonai erődítmények, lakóházak és a környék igazgatási központjai. A vár különösen szép példája az ír lakótornyoknak, hatemeletes tornya kivételesen jó állapotban őrződött meg. A sziklás szigeten álló várban látható a nagyterem, az őrtorony, a bástyák maradványai és a kiszáradt kikötő.
Oughterardot néhány kilométerrel elhagyva érdemes megállni a régi kőhídnál. Az Owenriff-folyó felett átívelő hídon forgatták 1952-ben a John Wayne főszereplésével készült Csendes ember című film egyik legmeghatóbb jelenetét. A kis hidat azóta nevezik Quiet Man Bridge-nek, a Connemaraban járó mozirajongók számára kötelező látnivaló. A hozzá vezető irányt táblák mutatják, az útról a híd jól látható, egy emléktáblát is elhelyeztek itt. A film másik forgatási helyszíne a Maam-völgy volt, ami Connemara egyik leglátványosabb tája. Az erdőkkel borított hegyek között halakban gazdag tavak fekszenek, a területen számos őskori és ókori lelőhely is található. Itt fut a Nyugati-út túraútvonal és itt található Szent Patrik kútja, ami a hagyomány szerint az emberek és a tehenek betegségeire is gyógyírt jelent. Júliusban sokan zarándokolnak el ide. A Maam-völgyben még ma is látható a Csendes Ember című filmben szereplő kunyhó, de az ereklye gyűjtők sajnos az elmúlt évtizedek alatt köveinek jelentős részét elhordták.
A városból felüdülés a természetbe menekülni. Ehhez ideális célpont a több ezer éve lakott Inishbofin-sziget, ami a botanikusok, geológusok és természetvédők egyik kedvenc helye. Egy egész napot is érdemes eltölteni itt, megnézni Cromwell 17. századi laktanyáját, strandolni a sziget homokos partjain, horgászni, kerékpározni és megkóstolni a tradicionális ételeket, italokat a sziget meglepően színvonalas éttermeiben. Inishbofinra egész évben rendszeresen indulnak kompok.
A Connemara Loop a vidék rejtett látnivalóihoz viszi el az utazókat. A völgyekben megbúvó falvakból a hegyeken át a tengerpartig fut, Észak-Nyugat-Connemara szívébe. A bátrabbak gyalog is útnak indulhatnak, de jobb, ha autóval küzdjük le a távolságokat. Ne hagyjuk ki Connemara legszebb strandjait, mint Lettergesh és Glassilaun partját, a festői Killary-fjordot vagy a magányos Inagh-völgyet.
Akik a tenger élővilágára kíváncsiak, a Letterfrack mellett található látogató központból induló hajókirándulásokat imádni fogják. A kirándulókat üvegfenekű hajókon viszik körbe a partok mentén a Ballinakill Harbourban, háttérben a gyönyörű hegyekkel. Időjárástól függően horgászatokon is részt lehet venni, a központ múzeumában pedig 250 darabos gyűjtemény ismerteti meg a látogatókkal a vidék tengerészeti és hajózási múltját.