Mads Madsen egy 29 éves dán férfi, akit lenyűgöz a történelem, diplomáját is az ókori görög és római történelemből szerezte. Hobbija is tökéletesen illik egy történelemimádóhoz: régi fotókat színez ki.

Évek óta foglalkozik ezzel, és egy interjúban elmesélte, hogy azután kezdett bele, miután látott néhány kiszínezett fotót interneten. “Kézzel voltak kiszínezve. Ennek hatására mélyebb kutatásba kezdtem, és megtudtam, hogy egy idős nő készítette őket – mondta a férfi. – Volt egy weboldala a kézzel színezett fotókból, mindenféle korszakból. Teljesen lenyűgözött.”

1. Desmond Doss, akit Becsület érdemrenddel tüntettek ki a Hacksaw Ridge-nél, az okinawai csatában tanúsított helytállása miatt, mikor 75 sérült embert vitt fedezékbe az ellenséges tűz közepette.

2. Két amerikai katona büszkén mutatja az egyedileg készült “húsvéti tojásokat” (tüzérségi lövedékeket), mielőtt kilőtték volna őket.

Mikor fotókat válogat a színezéshez, Madsen mindig figyel arra, hogy az alany szemei jól fognak-e mutatni az elkészült képen. “Mindig is lenyűgöztek a gyönyörű szemek, és legtöbbször ez alapján választom ki a fotókat – mondta. – Ha bejössz a galériámba, látni fogod, hogy a képeken a legtöbb szem acélkék vagy égkék, és gyönyörűen keretezik őket a környező színek, nagyon szép kontrasztot alkotnak velük. Ez a legfőbb szempont nálam.”

3. Frederick Douglass, tehetséges szónok és a rabszolgaság eltörlésének szószólója. Megszökött a rabszolgaságból, majd felszabadítási mozgalmat szervezett.

4. Amelia Earhart, ismeretlen dátum.

Mads szerint a régi fotók kiszínezése nem egyszerű feladat, főleg akkor bonyolult, mikor olyan átfedések vannak a fotón, mint például az égbe nyúló faágak. Ha nem akarja, hogy az ég barna, az ágak pedig kékek legyenek, akkor mindent kézzel kell csinálnia.

5. Nikola Tesla Roger Boskovich Theoria Philosophiae Naturalis című könyvével a tekercs előtt az East Houston Streeten, New Yorkban.

6. Sir David Attenborough – aki 1926-ban ezen a napon született – éppen egy ara papagájt simogat 1950-51 körül.

7. Helen Keller üdvözli Charlie Chaplint az arcának felfedezésével.

8. Alan Turing, computer tudós, filozófus és kriptológus, akinek kulcsszerepe volt a nácik Enigma-kódjának feltörésében. A fotó már békeidőben készült róla. Ismeretlen dátum.

9. Őslakos amerikai törzsfőnök tolldíszben. Ismeretlen dátum.

10. Két lány és a hóból készült erődjük 1910 körül.

11. Henry “Fekete halál” Johnson őrmester.

A “Harlem Hellfighters” tagja pózol a Croix de guerre hadikereszttel, amit egy csatában, a német túlerővel szemben tanúsított bátorságáért kapott. 2015-ben posztumusz becsületérmet is kapott. 1919. február 12.

12. Polgárjogi tüntetés 1960 körül. Egy fekete nő egy szegregacionistának tűnő férfira mered, aki konföderációs zászlót visel a sisakján.

13. Audrey Hepburn. Ismeretlen dátum.

14. Karácsonyi fegyverszünet 1914-ben, az I. világháború alatt.

A német és brit katonák letették a fegyvert, és karácsonykor nem hivatalos tűzszünet keretében kimásztak a senki földjére. Állítólag több mint 100 000 katona vett részt ebben, ajándékokat cseréltek, brit katonák levágták a német katonák haját, tisztek gombokat és kabátokat cseréltek, közlegények meg édességet – és másnap újraindultak a harcok, és folytatódott a vérontás.

A fronton nem mindenütt tartottak fegyverszünetet az ünnep alkalmával. A frontvonal egyes részein csak kisebb megállapodások születtek kisebb tűzszünetekről a holttestek visszaszerzésének idejére, míg máshol dalokat énekeltek a lövészárkokban.

15. Albert Einstein 1948 körül. A fotó készítője: Yousuf Karsh.

16. Jim Henson, a Muppet bábok készítője Ernie-vel és Kermittel, a békával.

17. Marilyn Monroe egy party után. Egy ritka, csendes pillanat az egyébként nyüzsgő nő életéből.

18. Richard Pierce 14 évesen a Western Union Telegraph távirati hírvivőjeként dolgozott reggel 7 órától este 6-ig. Dohányzott. Bordélyházba járt. 1910. Wilmington, Delawere.

19. Einstein nevet egy vacsorán. Ismeretlen dátum.

20. Paul Newman és Clint Eastwood.

21. A dandártábornok és színész Jimmy Stewart. Több mint 20 küldetésben vett részt a nácik által megszállt Európában, és részt vett egy bombázásban is a vietnami háborúban.

22. James Dean, színész és ok nélkül lázadó. 1954. december 29.

23. Victor Hugo, a Nyomorultak és a Notre Dame-i toronyőr híres szerzője 1876 körül.

24. Mark Twain.

25. Eric Arthur Blair, közismertebb szerzői nevén George Orwell, angol regényíró, újságíró és kritikus.

Munkásságát a társadalmi igazságtalanság tudatosítása, a totalitarizmussal szembeni ellenállás és a demokratikus szocializmus szókimondó támogatása jellemezte.

Orwell foglalkozott költészettel, irodalmi kritikával, szépirodalommal és polemikus újságírással is. Legismertebb munkái az Állatfarm (1945) és az 1984 (1949). 2008-ban a The Times a második helyre sorolta az 1945 utáni 50 legjobb brit író rangsorában.
Orwell hatása a populáris és politikai kultúrára még ma is érezhető.

26. Joseph Goebbels mogorva tekintettel néz a fotós Albert Eisenstaedtre, miután rájött, hogy a férfi zsidó.

Eisenstaedt úgy fogalmazott: “Gyűlölettel nézett rám” az ezt követő események ellenére. Eisenstaedt a saját udvarában fotózta Goebbelst, aki ezt kedves mosollyal fogadta, majd néhány pillanattal később megtudta, hogy zsidó.

27. Buzz Aldrin, a második ember, aki a Holdra lépett. A fotón a légierő tesztpilóta iskola parancsnokaként látható 1963 körül.

Figyeld meg a Mickey egeres órát is, amelyet visel.

28. Theodore Roosevelt karjaiban tartja unokáját, Kermit Roosevelt Jr.-t 1916 körül.

29. Abraham Lincoln és George Mcclellan Antietamban 1862. október 2 vagy 3-án.

30. Charlie Chaplin a jellegzetes bajusza nélkül, élete utolsó éveiben egy forgatáson.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here