Egy érdekes tény a mikroszkópról az, hogy az első összetett mikroszkópot a 16. század végén találta fel egy holland szemüvegkészítő, Zacharias Janssen. Ez a korai mikroszkóp két lencsét használt, és jelentősen megnövelte a tárgyak nagyítását, lehetővé téve az addig szabad szemmel láthatatlan részletek megfigyelését.
Az összetett mikroszkóp feltalálása forradalmasította a tudományos kutatást. Antonie van Leeuwenhoek, a 17. századi holland tudós például saját mikroszkópjával felfedezte a mikroorganizmusokat, amit akkoriban “animalcules”-nek nevezett. Leeuwenhoek mikroszkópjai olyan erőteljesek voltak, hogy lehetővé tették számára a baktériumok, egysejtűek és más mikroszkopikus élőlények megfigyelését, ezzel megalapozva a mikrobiológia tudományát.
Azóta a mikroszkópok folyamatosan fejlődtek, és ma már elektronmikroszkópok is léteznek, amelyek atomi szinten képesek képeket készíteni. A mikroszkópok nélkülözhetetlen eszközökké váltak a biológiai, orvosi és anyagtudományi kutatásokban, valamint számos egyéb tudományterületen.