Senki sem szereti, ha átverik, különösen nem egy vakáció során – ezért rendkívül fontos tájékozódni, hogy ne essen áldozatul olyan csalásoknak, amelyeket könnyen elkerülhetett volna. Szerencsére vannak olyan emberek, mint Chiara Igoe, alias chiaraigoe a TikTokon, akik gondoskodnak arról, hogy jól tájékozott legyél.

Ez a TikTok-felhasználó és utazó megosztott néhányat a leggyakoribb turistaátverések közül a világ minden tájáról, ami segít abban, hogy egy lépéssel előrébb járj a következő utazásod során. Nézd meg a Chiara által megosztott leghasznosabb tanácsokat az alábbi listában!

1. Szöul, Dél-Korea

Az utcákon belefuthatsz álszerzetesekbe. Ők szerencsehozó amuletteket vagy karkötőket kínálnak neked, cserébe pedig adományt kérnek. Képeket is mutatnak a templomukról, és könyvet azoknak a neveivel, akik már adományoztak, hogy így befolyásoljanak, hogy mennyi pénzt adj nekik. Egyetlen valódi szerzetes sem fog ilyesmit adni neked és adományt kérni tőled az utcán.

2. Dubaj, Egyesült Arab Emirátusok

Az italba csempészett drogok nagyon gyakoriak. Mivel a házasságon kívüli viszonyokra vonatkozó törvények nagyon szigorúak, a bíróság nem biztos, hogy mindig melletted áll, ha valami történik, ezért mindenképpen tartsd a szemed az italodon.

3. Mexikóváros

Hamis bankautomaták. Ezek csak benyelik a kártyádat, és nem adják vissza. Használd a bank épületében található automatát.

4. Buenos Aires, Argentína

Sok motorost fogsz látni, akik párban járnak egy motorkerékpáron. Az egyikük leszáll a piros lámpánál, odafut a legközelebbi kávézó teraszához, ellopja valaki laptopját vagy más értékes holmiját, majd visszafut a motorhoz, és már száguldanak is tovább. Vagy zsebtolvajként lopják meg a turistákat.

5. Madrid, Spanyolország

Álrendőrök. Hamis jelvénnyel mennek oda hozzád, megkérnek, hogy mutasd meg a pénztárcádat, hogy megnézzék, van-e nálad hamis pénz. Ez az átverés többnyire éjjelente történik meg, mikor a legtöbb turista elindul inni valamit. Miközben nézik a pénztárcádat hamis eurók után kutatva, valójában ki is veszik a benne lévő pénzt. Hogy ezt elkerüld, mondd meg nekik, hogy akkor mutatod meg a pénztárcádat, ha elkísérnek a legközelebbi rendőrőrsre.

6. London, Egyesült Királyság

Az érintésmentes kártyaolvasó: ahogy sétálsz az utcán, valakinek a táskájában lesz egy érintésmentes kártyaolvasó. Ezzel hozzáérnek a táskádhoz vagy a zsebedhez, és pénzt vesznek le a bankkártyádról. Az érintésmentes olvasónak van egy limitje (30 font), de így is sok pénzt vehetnek el tőled. Ez nagyon zsúfolt helyeken, például az utcán vagy a metróban történik. Hogy ez ne fordulhasson elő, ha van nálad pénztárca, tedd magad elé, vagy tedd a pénztárcádat az első zsebeidbe.

7. Róma, Olaszország

Amikor elmész egy étterembe, és nincs étlap. Valójában azt csinálják, hogy az étlap megnézése nélkül veszel valamit, így nem tudod az árat, és ők megduplázhatják azt. Én csak azt mondanám, hogy “várok, amíg nem kapok étlapot”.

8. Peking, Kína

Pekingben köztudottan számos 5 csillagos hotel található. Emiatt a csillaggal nem rendelkező szállodák nagy kedvezményeket kínálnak. Legtöbbször már a reptéren lecsapnak a turistákra, azt mondják, ők egy nagyon jó szálloda, csak éppen nem rendelkeznek csillaggal, ezért alacsonyabb árakat tudnak biztosítani. Legtöbbször egy motelbe vagy egy hostelbe visznek.

9. Dubaj, Egyesült Arab Emírségek

Sokan vásárolnak aranyat a helyi piacon, a soukon. De sok olyan üzlet található itt, ami nem hivatalosan működik és hamis aranyat árul. Ezt onnan tudhatod, hogy gyanúsan olcsón kínálják őket. Figyelj arra, hogy az üzletnek legyen regisztrációs száma.

10. Athén, Görögország

A kéregetők az utcán szándékosan átlátszó műanyag poharakat használnak, és úgy teszik ki azokat a járdán, hogy mindenképpen felrúgd őket. Ettől szégyellni fogod magad és bűntudatod lesz, így biztosan adni fogsz nekik pénzt. Ne érezd magad kellemetlenül, mert direkt ezt akarják elérni.

11. Athén, Görögország

Kávéval való leöntés. Mész az utcán, és jön egy fickó, aki leönt kávéval. Párokban dolgoznak, az egyik elkezdi törölgetni a ruhádat, a másik közben ellopja a pénztárcádat. Vagy azt mondják, hogy lepucolják a táskádat, aztán elfutnak vele. Ne fogadd el a segítségüket.

12. Dubaj, Egyesült Arab Emírségek

Ha taxit fogsz, győződj meg róla, hogy van-e taxióra. Sokszor azt fogják mondani, hogy nem működik, vagy hogy nincs. Ez csak azért van, mert többet akarnak kérni tőled.

13. Amszterdam, Hollandia

Nem túl olcsó itt turistáskodni, főleg, ha Airbnbt bérelsz vagy hotelben szállsz meg. Rengeteg csaló húz hasznot ebből úgy, hogy feltesznek hamis hirdetéseket Facebookra, és mindig a Western Unionon keresztül kérik a pénzt. Kizárólag hivatalos weboldalon keresztül foglalj szállást.

14. Isztambul, Törökország

Ha taxit fogsz, tudd, hogy Isztambulban sok “festői útvonal” van, így a sofőrök hosszabb útra is elvihetnek. Mielőtt elmész valahová, kérdezd meg bárkitől, hogy általában mennyibe kerül eljutni A-ból B pontba, így amikor beszállsz egy taxiba, már van egy ár a fejedben.

15. Madrid, Spanyolország

Szerencsehozó rózsafüzér. Egy idős cigányasszony megy oda hozzád egy rózsafüzérrel, és ha kis lehetősége nyílik, rögtön elkezd neked jósolni. Ennek pedig meg is kéri az árát, 5-25 euró között. Ne hagyd, hogy a kezedbe adja a rózsafüzért, egyszerűen sétálj tovább.

16. Mexikóváros

Rengeteg áltaxi van, amit helyi bűnözők üzemeltetnek, akik csak kölcsönzik a taxikat. Ők gyakran szexuálisan erőszakoskodnak az utasokkal, de akár az emberrablástól sem riadnak vissza. A legjobb, ha engedéllyel rendelkező taxit vagy Ubert hívsz.

17. Peking, Kína

Teaház. Egy nagyon csinos férfi vagy nő lép oda hozzád az utcán, és meghív egy csésze teára. A legtöbbször csak egy kávézót reklámoznak. Amint bemész és rendelsz anélkül, hogy megnéznéd az étlapot (természetesen), ott hagynak, és egyedül fizetheted az akár 100 dolláros rendelést.

18. Mexikóváros

Ahogy megállsz a piros lámpánál, odalép egy fickó, és elkezdni lemosni a szélvédődet, akkor is, ha nem akarod. Mielőtt újra el tudnál indulni, kéri érte a pénzt. Ne engedd le az ablakodat, hanem mondd azt: “No quiero que me limpies mi caro”, azaz “Nem kértem, hogy lemosd az autómat.”

19. Isztambul, Törökország

Ha étteremben vagy, egy csapat zenész lép oda hozzád, és elkezdenek zenélni neked, miközben fizeted a számlát, így jól összezavarnak. Mikor kéred a visszajárót, azt mondják majd, a pontos összeget fizetted. A legjobb, ha kártyával fizetsz vagy pontosan kiszámolod a pénzt.

20. Peking, Kína

Hamis pénz. Az elmúlt években a kínaiak rájöttek, a legtöbb turistának fogalma sincs, hogy néz ki a valódi jüan. Ezért előfordulhat, hogy mikor visszajárót adnak, hamis pénzt kapsz. Ezt úgy kerülheted el, ha nem az utcán, hanem hivatalosan működő üzletekben vásárolsz.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here