Előfordult már veled, hogy autózás közben megláttál egy rendőrautót és máris hevesebben kezdett verni a szíved? Semmi rosszat nem tettél, de mégis pánikba estél. Bár a legtöbben nem szeretnének ujjat húzni a törvénnyel, de megeshet, hogy tudatában sem vagyunk, hogy szabálytalanságot követünk el.

Minden országnak más és más törvényei vannak, közülük néhány elképesztően különös. Például azt tudtad, hogy a flip-flop papucs illegálisnak számít az olaszországi Capri szigetén? Olyan törvényeket gyűjtöttünk össze, melyek megmutatják, milyen furcsa dolgok számítanak illegálisnak a világ különböző államaiban.

1. Bébikomp – Kanada

2004-ben a kanadai kormány betiltotta a bébikompokat, mivel a babák túl gyorsan mozoghattak vele, ezért a szülők vagy a gondozók egyszerűen nem tudtak elég gyorsan reagálni.

Forrás: canada.ca

2. Magassarkú cipő a történelmi helyszíneken – Görögország

2009 óta Görögországban törvénytelennek számít magassarkú cipőt viselni a történelmi helyszíneken. A cipő sarka ugyanis túl nagy nyomást gyakorol a talajra, és megrongálhatja az ősi építményeket.

Forrás: npr.org

3. Zaj – Victoria állam, Ausztrália

Az ausztrál Victoria államban a lakóknak tilos nagy zajt kelteni bizonyos órákban, egészen pontosan hétfőtől péntekig reggel 7 előtt és este 8 után, valamint hétvégente és ünnepnapokon reggel 9 előtt és este 8 után.

Forrás: epa.vic.gov.au

4. Flip-flop papucsok – Capri, Olaszország

Az olasz Capri szigetén betiltották a flip-flop papucsok viselését, mivel túl hangosnak találták őket, márpedig a helyi lakosok a csendet és a nyugalmat szeretnék élvezni. Olaszország többi részén a turisták azonban továbbra is csattoghatnak a flip-flop papucsaikban.

Forrás: travelbiz.ie

5. Kék farmer – Észak-Korea

A kék farmer viselése tilos Észak-Koreában, mivel ezt az amerikai imperializmus jelképének tekintik. Ugyanez érvényes más nyugati holmikra is, mint a skinny farmer, az orr- és ajak piercing, valamint a márkanévvel ellátott pólók.

Forrás: Abhishek Bansal

6. Kifogyni az üzemanyagból az autópályán – Németország

Figyelj rá, hogy ne fogyjon ki az üzemanyagod, hiszen Németországban tilos megállni az autópályán. Ahogyan gyalogolni is.

Forrás: schumachercargo.com

7. Csipkés alsónemű – Oroszország, Belorusszia, Kazahsztán

Kazahsztánban, Fehéroroszországban és Oroszországban tilos a csipkés fehérneműk értékesítése. A 2013-ban jóváhagyott szabványok szerint a bőrrel érintkező ruházati cikkeknek legalább 6% pamutot kell tartalmazniuk. Ezt egészségügyi aggályok miatt vezették be, mivel a csipke nem légáteresztő anyag.

Forrás: Ivana Kottasova

8. Mullet és lófarok – Irán

2010-ben Iránban törvényen kívülinek nyilvánították a mullet, azaz a focista-frizura, a lófarok és férfiaknál a zselézett, hosszú haj viselését. Ugyanakkor a quiff frizura és a ‘80-as éveket idéző, hosszú frufru a férfiaknál engedélyezett. A tilalom magában foglalja a “homoszexualitást sugárzó és ördögtől származó” frizurákat, tetoválásokat, szoláriumozást és a férfiak számára a szemöldök szedését, mivel ezeket az iszlám törvényekkel ellentétesnek tartják.

Forrás: Phil DaoustSaeed Kamali Dehghan

9. Durián gyümölcs fogyasztása nyilvános helyen – Thaiföld, Japán, Hongkong, Szingapúr

Bár sok szingapúri kedvenc gyümölcse a durián, mindent elárasztó bűze miatt a kormány kénytelen volt betiltani. “Durián tilos” táblákkal szinte mindenütt találkozhatunk, így a turisták nem számíthatnak arra, hogy a tömegközlekedésen vagy bármilyen nyilvános helyen találkozni fognak ezzel a gyümölccsel. A tömegközlekedésen való fogyasztását betiltotta Japán, Thaiföld és Hongkong is.

Forrás: thetraveltart.com

10. Sárga ruha – Malajzia

2016-ban, mikor sárga ruhát viselő tüntetők özönlötték el Kuala Lumpur utcáit és követelték a miniszterelnök lemondását, a kormány betiltotta a sárga ruházat viselését. Azóta, aki sárga ruhában van, azt letartóztathatják azzal az indokkal, hogy tiltakozásban vesz részt.

Forrás: newscrab.com

11. Mémek gyártása és terjesztése – Ausztrália

Mémeket nem szabad sem készíteni sem megosztani Ausztráliában az ország szigorú szerzői jogi törvényei miatt. A törvény értelmében tilos olyan jogsértő cikk terjesztése, ami hátrányosan érintheti a szerzői jog tulajdonosát.

Forrás: butlers.net.au

12. A “jázmin” szó használata és a jázmin virág – Kína

A 2011-es kínai demokrácia párti tüntetések, azaz a “nagy kínai demokratikus jázminos forradalom” után a “jázmin” szót letiltotta a China Mobile és a China Unicom, hogy ez a szót senki se használhassa a kínai interneten. A The New York Times 2011-es beszámolója szerint még a jázmin virágok árusítását is betiltották.

Forrás: en.wikipedia.org

13. Golyóstollak importja – Nigéria

A golyóstollakon kívül még tilos mindenféle lábbeli, élő vagy halott madár, spagetti és metélt tészta, szőnyeg és kakaóvaj importja.

Forrás: trade.gov

14. Japán borotvapamacs – Saint Lucia

Az ártatlannak tűnő borotvapamacs be van tiltva a karibi Saint Lucia szigetén. Az 1900-as évek elején a lépfenefertőzéssel kapcsolatos botrány után a sziget betiltotta a Japánban gyártott vagy onnan importál borotvapamacsokat.

Forrás: customs.gov.lc

15. Több mint 25 penny használata – Kanada

2013 óta tilos több mint 25 pennyt felhasználta egyetlen tranzakció alkalmával. Ez volt az egyik olyan törvény, ami az érmék forgalomból történő fokozatos kivezetését szolgálta.

Forrás: cbc.ca

16. Ceruzák importja – Tunézia

A legtöbb országnak listája van a tiltott dolgokról, mint a fegyverek vagy a robbanóanyagok. Ám egyes országokban szigorúbbak a törvények, mint másutt. Például Tunéziában tilos a ceruza importja. Hogy miért? Azt nem lehet pontosan tudni. De a kréta, a csővel ellátott cumisüveg, a mazsola és a szappan is ebbe a sorba tartozik.

Forrás: countryaah.com

17. Rágógumi – Szingapúr

Szingapúr betiltotta a rágógumi importját és forgalmazását, kivéve az orvosi céllal alkalmazott rágógumikat. Az ország nagyon szigorúan veszi ezt a tiltást, hiszen az importőrre börtönbüntetés és tetemes pénzbüntetés is vár.

Forrás: Elle Metz

18. Gömbölyű akváriumban tartani aranyhalat – Róma

Bár aranyhalat tartani szabad, gömbölyű akváriumban tartani már nem, legalábbis a római törvények szerint. Mégpedig azért, mert ezt kegyetlen dolognak tartják, hiszen a tál korlátozza a halak oxigénfelvételét, és vakságot is okozhat náluk.

Forrás: chron.com

19. Fotót készíteni a miniszterelnök házáról – Dél-Afrika

2013-ban a dél-afrikai kormány jogi lépésekkel fenyegette meg azokat az online médiákat, melyek fotókat közölnek Jacob Zuma miniszterelnök otthonáról. Ennek előzménye egy hosszú vita volt Zuma Nkandla településen található házának fotóival kapcsolatban. A hatalmas ingatlanhoz tartozik edzőterem, egy mini focipálya és helikopterleszálló. A vita azután robbant ki, hogy kiderült, a miniszterelnök több mint 12 millió font közpénzt költött ingatlanja felújítására. A média ezután kezdett légifotókat közölni a házáról.

Forrás: Salma Abdelaziz

20. Csokitojás – Egyesült Államok

A Kinder Surprise csokitojást fulladásveszélyesnek minősítették, mivel apró játékot tartalmaz, ezért betiltották az Egyesült Államokban. Mivel Kanadából többen megpróbálták behozni, a repülőtereken sokakat vettek őrizetbe.

Forrás: cpsc.gov

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here