A világ tele van csodákkal. Minden egyes nap olyan új információkkal ajándékoz meg minket, amikről korábban sosem hallottunk. Közel 75 GB adatot tölt le az agyunk naponta. Hogy ez az adatmennyiség biztosan meglegyen, összegyűjtöttünk néhány fotót, melyek olyan meglepő tényeket illusztrálnak, amiről eddig valószínűleg nem tudtál. Új információkkal gazdagodhatsz természetről, kultúráról és az emberiségről.
1. A prérikutyák csókkal üdvözlik egymást
Mikor találkoznak, a prérikutyák összeérintik a fogaikat. Ebből tudják, hogy a másik állat az ő csoportjukból való-e. Érdekes, hogy az állatkertekben élő felnőtt prérikutyák sokkal gyengédebbek, és többször csókolóznak, mikor az emberek figyelik őket.
2. Az első lila sárgarépa
Az első termesztett sárgarépa Afganisztánból vagy Törökországból származik, és nem narancssárga volt, hanem lila vagy néha citromsárga. A narancsszínű sárgarépa, amit ma ismerünk, Hollandiában lett nemesítve a 17. században, tisztelegve az Orániai-Nassau ház színe, a narancssárga előtt.
3. Kék bőrű család Kentucky-ból
Kentucky-ban élt egy család, melynek több generációja is kék bőrű volt. Egy ritka anyagcsere betegségük volt, a methemoglobinémia. Mivel elszigetelt közösségben éltek, és egymás közt szaporodtak, egész generációk születtek kék bőrrel. Amikor a fiatalok elkezdtek elvándorolni Kentucky-ból, a betegség kihalt.
4. Hókémény a Mount Erebus-on
A Mount Erebus az Antarktika legaktívabb vulkánja, és a legdélebbi aktív vulkán a Földön. A kiáramló vulkáni gőzök jégbarlangokat vájtak maguknak, és létrehoztak egy közel 20 méteres jégkéményt, melyekből halálosan mérgező gázok ömlenek ki.
5. Ez a közkönyvtár két különböző országhoz tartozik
A Haskell könyvtár és az Operaház különleges épületek abból a szempontból, hogy egyszerre állnak az Egyesült Államok és Kanada területén. Az Operaház üléseinek nagy része az Egyesült Államokhoz tartozik, míg a színpad Kanadában van. A könyvtáron és az Operaházon keresztülmenő nemzetközi határvonalat egy fekete csík jelzi az épületek padlóján.
6. Ez a zsiráf a nyelvével tisztítja ki az orrát
A zsiráf nyelve kb. 50 cm hosszú, ezért az állat könnyen eléri vele az orrát és a füleit. Olyan izmos, hogy segítségével a zsiráf meg tudja fogni és le tudja tépni a leveleket a fáról, hogy aztán a szájába tegye őket. Hogy még érdekesebb legyen, a zsiráf nyelve kékesfekete színű, ez védi meg a napégéstől.
7. Seregélyekből álló “fekete Nap”
November elején, sötétedés előtt Anglia felett néha különös jelenséget lehet megfigyelni az égen. Több ezernyi madár egymással összhangban, egyszerre repked az égen. Ezt a jelenséget, mikor a madárraj egyként viselkedik, murmurációnak nevezik. Fő célja a biztonság, a melegedés és az információcsere.
8. A perzsa katonák magas sarkú cipői
A magas sarkú cipő Perzsiából származik. A katonák viseltek először magas sarkakat, hogy könnyebben fel tudjanak állni a kengyelben lovaglás közben. A perzsa stílusú cipőket a nyugat-európai arisztokraták lelkesen fogadták és vették át, hogy férfiasabbá tegyék megjelenésüket.
9. Sir Nils Olav pingvin lovaggá ütési ceremóniája
Nils Olav, a pingvin az Edingburgh-i állatkert lakója. 2005-ben a Norvég Királyi Testőrség vezérkari parancsnokává nevezték ki, 2008-ban pedig lovaggá ütötték. Előtte volt egy másik Nils Olav nevű pingvin is, akit a Norvég Királyi Testőrség 1972-ben fogadott örökbe kabalaként.
10. Ez a macska egy fizikai tanulmány társszerzője lett
F.D.C. Willard társszerzője lett a matematikus-fizikus Jack H. Hetherington professzor jól ismert fizikai tanulmányának 1975-ben. A macska annyira népszerű lett, hogy a fizika tanszék elnöke megpróbálta meggyőzni, hogy legyen a munkatársuk teljes állásban.
11. A világ legnépesebb családja
A világ legnépesebb családjának feje Ziona egyúttal a vezetője a “Chana” elnevezésű vallási szektának is. 39 felesége, 94 gyereke és 33 unokája van. A család összesen 181 tagot számlál, ők mind egy 4 emeletes, 100 szobás házban élnek együtt Indiában.
12. A Nagy Kék Lyuk – A maga nemében a világon a legnagyobb
A Nagy Kék Lyuk a világ legnagyobb víznyelője, 100 km-re található Belize partjaitól. Híressé Jacques Cousteau révén vált. 1971-ben ő sorolta be a világ 10 legjobb búvárkodási helyszíne közé.
13. Ilyen egy gyermek koponyája a tejfogak kihullása előtt
A maradandó fogak közvetlenül a tejfogak alatt és felett helyezkednek el a fogváltás előtt. Amikor egy maradandó fog előbújik, elpusztítja a tejfog gyökerét, ezzel elősegítve annak meglazulását és kipottyanását.