A kanadai Új-Skóciában élő Peter Atwood a kartográfia nagy rajongója. Világító térképeket készített, melyekből ráébredhetünk, hogy a világunk nem is olyan hatalmas, mint gondolnánk.

“Egy elképesztően bonyolult és összekapcsolt világban élünk. A tengereken, szárazföldeken és a levegőben végighúzódó hálózatok teszik lehetővé, hogy utazzunk, árut és gondolatokat cseréljünk – mondta Peter. – De néha megfeledkezünk ezekről az összeköttetésekről, és benne ragadunk a saját kis világunkban.” A művész által készített térképeken semmi más nem látható, mint a helyek és hálózatok, melyek összekötnek minket. Peter szerint a segítségükkel azt is láthatjuk, az emberiség hogyan változtatta meg a világot az elmúlt 150 évben.

1. Városok

“Ez a térkép azt mutatja, ahol az emberek élnek. Látszik rajta, hogy a világ legnagyobb városa, Tokió hogyan ragyog. Ez a legfényesebb pont a térképen. Közben az afrikao, dél-amerikai és ausztrál sivatagok és dzsungelek szinte teljesen láthatatlanok.”

2. Utak

“A világon a teljes úthálózat hossza több mint 60 millió kilométer. Ezen a térképen az látható, hogy az emberek hogyan építettek utakat még a legelképesztőbb területeken is. Még az olyan helyeken, ahol nem él senki, ott is találunk hegyeken és sivatagokon átvezető utakat, melyek összekapcsolják az embereket.”

3. Vasúti hálózat

“Ez a térkép a világ különböző részei közti különbségeket mutatja meg. Európa a legfényesebb a fejlett vasúti hálózatával, ami lehetővé teszi, hogy szinte bárhova eljuthassunk autó nélkül is. Észak-Amerikában viszont elsősorban áruk nagy távolságra történő mozgatására használják a vasutat. Afrikában a vasúthálózat nagy részét az európai gyarmatosítók hozták létre a partokhoz történő áruszállításhoz, hogy onnan aztán tovább vigyék őket Európába. Ausztráliában vannak a világ leghosszabb szerelvényei, több mint 500 kocsival, melyek szenet és ásványokat szállítanak.”

4. Repterek

“A bolygó legelszigeteltebb részeit csak levegőben lehet megközelíteni. Az Amazonas esőerdeiben, Ausztrália kietlen területein és Kanada északi részén lévő városok nem állnak vasúti vagy közúti összeköttetésben a világ többi részével. Az embereket, az élelmiszert és minden egyebet légi úton szállítanak ide.”

5. Kikötők

“A világ szinte valamennyi nagyvárosa tenger vagy folyó partjára épült. Évezredeken át az összeköttetés egyetlen módja a vízi közlekedés volt. Még napjainkban is az élelmiszerek, a ruhák, az autók és egyéb termékek nagy részét hajókon szállítják el hozzánk.”

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here