A szigorú szabályairól ismert Észak-Korea nem a legbarátságosabb célpont a turisták számára. Nem meglepő, hogy az az ország, mely évtizedek óta igyekszik fenntartani a jólét látszatát, igencsak odafigyel arra, hogy a külföldről jött látogatók milyen fotókat készítenek róla. Eric Lafforgue francia fotósnak azonban mégis sikerült kijátszani a tisztviselőket, és olyan “tiltott” fotókat tudott készíteni, melyeket aztán megosztott az egész világgal.

2008 és 2012 között a fotós 6 alkalommal járt Észak-Koreában. “Amint megnyitottak egy újabb területet a látogatók számára, rögtön megpróbáltam odamenni és megnézni, dokumentálni a helyszínt” – mesélt Lafforgue, aki szenvedélyesen lelkesedik a rejtélyekbe burkolózott ország iránt. Az észak-koreai rezsimről készült szokásos fotók mellett több ezernyi “tiltott” fotót is készített, melyek a digitális memóriakártyáknak köszönhetően meg is maradhattak neki. “Nem engedték, hogy fotókat csináljak a rendőrségről, a hadseregről stb. De egy 300 mm-es zoom lencsével és a busz hátsó ülésének segítségével rengeteget tudtam készíteni.”

A katonákról és a helyiek mindennapi életéről készült fotói hamarosan elkezdtek megjelenni a médiában. Észak-Korea azonban ezt nem nézte szó nélkül: a kormány le akarta foglalni a képeket. “Ezt visszautasítottam, hiszen minden oldalát megmutattam Észak-Koreának. A jót és a rosszat is. Ahogy bármely ország esetében. Nem voltam hajlandó kivételt tenni Észak-Koreával sem, nekik pedig ez nem tetszett.” 2012-ben ezért a fotóst örökre kitiltották az országból.

Szép teljesítmény, hogy olyan fotókat volt képes készíteni, melyeknek létezniük sem szabadna. Lafforgue szerint az ottani emberek életének megismerése miatt érte meg az egész. “A vidéki házaknál elköltött étkezések alkalmával órákon át beszélgethettem a helyiekkel, hála a kísérőimnek. Rengeteget meséltek arról, hogy hogyan élnek, mik az álmaik, hasonlók. A legfontosabb dolog, hogy az észak-koreaiak kedves emberek, nagyon kíváncsiak a látogatókra, és nagylelkűek, miközben a többségüknek semmije sincs.”

1. Egy nő áll a katonák tömegének közepén. Ezt a fotót azért nem szabadott volna elkészíteni, mert a hadsereget nem szabad fotózni.

2. Mikor családoknál jársz, a kísérők szeretik, ha fotózol, hogy megmutasd a világnak, hogy náluk a gyerekeknek vannak számítógépeik. De amikor meglátják, hogy áram nincs, azonnal kérik, hogy töröld a képet.

3. A katonák gyakran segédkeznek a gazdaságokban.

4. Az ilyen képek nagyon elterjedtek a nyugati országokban. A képaláírás gyakran magyarázza, hogy az észak-koreaiak a parkban lévő füvet eszik. A kísérőd ideges lesz, ha ilyen fotót készítesz.

5. Ritka példa egy fegyelmezetlen gyerekre Észak-Koreában. A busz Szamdzsijon egyik kis útján közlekedett, mikor a gyerek az út közepére állt.

6. Az öltözködés nagyon fontos Észak-Koreában. A városban nem találsz olyat, aki igénytelenül van felöltözve. Ezen a napon a diákok egy parkban táncoltak. Mikor megkértem őket, hogy hadd csináljak egy fotót, a lány szólt a férfinak, hogy igazítsa meg az ingét.

7. Miközben az autók egyre jobban elterjedtek Phenjanban, a parasztok még mindig nem szoktak hozzá a látványukhoz. A gyerekek a főutcák közepén játszanak, akárcsak korábban, amikor még nem voltak autók a láthatáron.

8. Phenjan metrója a világon a legmélyebben található, mivel bombázás elleni menedékhelyként is szolgál. Valaki meglátta, hogy fotózok, és mondta, hogy töröljem, mert az alagút is látható a képen.

9. Talán a legnevetségesebb tiltás, amivel szembesültem: ez a hivatalos festő egy új falfestményen dolgozott Chilbosanban. Lefényképeztem, mire mindenki elkezdett kiabálni velem. Mivel a festmény még nem volt befejezve, nem készíthettem róla képet.

10. Tilos fotót készíteni az alultápláltságról.

11. Ha Keszongban, a demilitarizált övezet közelében alszol, egy régi házakból álló szállodakomplexumba leszel bezárva. A kísérőid pedig csak annyit mondanak: “Miért is akarnál kimenni? Ugyanaz van itt a hotelben is.” Nem, nem ugyanaz.

12. Tilos fotózni a katonákat pihenés közben.

13. Vonszan felé, egy kis tavon ez a halász egy gumibelsőt használ csónakként.

14. A vonszani úttörőtábort gyakran látogatják a turisták, hogy az ország minden részéből érkező fiatalok szórakozását láthassák. Néhány gyerek azonban vidékről érkezik, és félnek használni a mozgólépcsőket, amit még soha nem láttak.

15. Ha elmész a Delfináriumba Phenjanba, az állatokat fotózhatod, de a katonákat nem. Márpedig ők teszik ki a nézők 99%-át.

16. A sorban állás nemzeti sport Észak-Koreában.

17. Ez a hivatalnok elszundított egy keresztény templomban a padon. Sosem szabad rossz fényben feltüntetned a hivatalnokokat.

18. Látogatás egy vidéki otthonban. Ezeket a házakat és családokat, akik itt élnek, a kormány gondosan válogatja ki. De néha az olyan részletek, mint egy fürdőszoba, amit ciszternának használnak, árulkodnak róla, hogy milyen nehéz itt az élet.

19. Katona alszik a mezőn.

20. Észak-Koreában gyűlölik, mikor ilyen fotókat csinálsz. Ha el is magyarázod nekik, hogy szegénység a világon mindenhol létezik, az én országomban is, akkor is tiltják, hogy a szegényeket fotózd.

21. Csakis Észak-Koreában: Egy gyárban forgattam a tévéstábbal. Egy helyi operatőr végig követett minket, és lefilmezte az egész utazást (jobb oldalon). Aztán egy nap a kormány küldött egy másik operatőrt, hogy mindannyiunkat filmezzen le. Igazán alaposak.

22. Ez nem egy cirkusz. Ők munkások egy olyan országban, ahol a biztonsági intézkedések nem számítanak.

23. Egyik éjjel, a hotelbe hazafelé tartva a busznak másfelé kellett menni az útlezárások miatt. Ahogy elhaladtunk a régi épületek előtt, a kísérő megkért, hogy ne használjak vakut. A hivatalos magyarázat erre az volt, hogy “megijeszti az embereket”.

24. Phenjan két szupermarketjében mindenféle italt és ételt megtalálsz. Fizetni euróval és wonnal is lehet. Még Evian víz is van. Csak az elit vásárolhat itt.

25. A Kim szobrokat fotózni hátulról abszolút tilos. Nagy illetlenségnek tartják.

26. Új étterem nyílt a Tedong-folyó partján, Phenjan központjában. Csak az elit engedheti meg magának, hogy néhány euróért itt egyen. A tokhal, amit ettem, nagyon finom volt.

27. Ez a férfi Chilbosanban, a tengerparton pihent a sziklákon. A kísérőm megkért, hogy töröljem ezt a fotót, mert fél, hogy a nyugati média azt mondaná, ez a férfi halott volt. Élt.

28. Nehéz időkben (itt ez a jellemző) a gyerekek csapatokban dolgoznak a földeken.

29. Valami, amit gyakran láthatsz Észak-Koreában, de lefotózni tilos.

30. Phenjan művészeti központjában áramszünet volt. Ez egy mindennapos esemény, amit az észak-koreaiak nem szeretnek megmutatni. Mikor mégis megtörténik, azt mondják, az amerikai embargó miatt van.

31. A paranoia nagyon erős az észak-koreai emberekben. Egy vásáron készítettem ezt a fotót egy fáradt anyáról és a gyerekéről, amint egy padon pihennek. Megkértek, hogy töröljem a fotót, mivel a kísérő szerint azt mondtam volna, hogy ezek az emberek hajléktalanok voltak.

32. A feketepiaci árusítást már régóta szigorúan tiltják. Szürkepiaci árusokkal gyakrabban találkozni. Cigaretta és édesség árulásával keresnek egy kis pénzt.

33. Rengeteg a fáradt ember, mivel órákon át kell biciklizniük, hogy eljussanak dolgozni a mezőkre. Tilos róluk fotókat csinálni.

34. Tömegközlekedés, ami összekötné a legfőbb városokat, gyakorlatilag nem létezik. Az állampolgárok csak engedéllyel mehetnek egyik helyről a másikra. A főutak mentén láthatsz stoppoló katonákat.

35. Az észak-koreai hivatalnokoknak két problémájuk volt ezzel a fotóval:
– A kamasz furcsán viseli a sapkáját.
– A háttérben katonák láthatók.

36. Ritka fotó egy kerekesszékről. A hat utam alkalmával csak kettőt láttam belőle.

37. Ilyesminek nem szabadna megtörténnie. Egy seprű van odatámasztva Kim Ir Szen szobrához Phenjanban.

38. Több ezer észak-koreai sorakozik, hogy megnézze a szobrokat a Kimdzsongilia fesztivál alkalmával.

39. A szegénységet megmutatni tilos, de a gazdagsággal sem szabad hivalkodni Észak-Koreában. Egy parkban, egy vasárnap délután láttam ezt az autót, ami Phenjan egyik elitjének a tulajdona volt. A tulajdonosok éppen grilleztek.

40. Tilos fotót készíteni az észak-koreai emberek hétköznapi életéről, ha nincsenek megfelelően öltözve. A kísérőm szerint ez a férfi nem volt elég jól öltözött ahhoz, hogy le lehessen fotózni.

41. Fotózni a demilitarizált zónában könnyű, de leállítanak, ha túl közel mész a katonákhoz.

42. Ezen a tavaszi napon az emberek szőnyegeket tettek ki száradni a Tedong-folyó partjára. Mivel Kim Ir Szen szobra van a háttérben, tilos olyan fotót készíteni, amin a szőnyegek is láthatók.

43. A tökéletesség a lényeg Észak-Koreában bármilyen tevékenységnél. Csak a legeslegjobb szerepelhet élő közönség előtt. Ez az akrobata háromszor fordult át a mutatvány során.

44. Gyerekek Begaebong utcáin kukoricaszemeket szedegetve.

45. Phenjan arra hivatott, hogy jelképezze Észak-Koreát, ezért nagyon ügyelnek az épületek külsejére. Ám meglátod a csupasz igazságot, mikor ritka alkalmad adódik arra, hogy bemenj.

46. Cshongdzsinba mentem, egy északi városba, ahol néhány évvel ezelőtt óriási volt az éhezés. A gépemet elkobozták a buszos utazás alatt. Mikor megláttam az embereket az utcán, megértettem, hogy miért.

47. Egy férfi fürdik a városhoz közeli folyóban.

48. A városi emberek minden évben elmennek vidékre, hogy segédkezzenek különböző közösségi feladatokban. Ők éppen a kilométerköveket festik. Korábban a kormány pozitívnak tartotta az ilyen felvételeket, de most már úgy fogják fel, hogy ezt kényszermunkaként is lehet értelmezni.

49. A pénzről beszélni tabutémának számít Észak-Koreában. Nagyon nehéz megtudni, mennyit keresnek az embrerek, mennyi a megélhetés költsége stb. Mikor ezt a fotót készítettem egy vadonatúj vidámpark pénztárosáról, ahogy éppen számolja a pénzt, az nem volt túl jó ötlet!

50. Az autópályákon szénnel megrakott teherautókat lehet látni, mivel Észak-Koreának nagy gondot okoz az olaj beszerzése, mint a második világháború idején.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here